آب
1402/08/30 14:57
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان عنوان کرد

تامین پایدار آب شرب با اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان در حاشیه بازدید از پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد و بند انحرافی و کانال انتقال آب نجف آباد گفت: با اجرای پروژه آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت آب پایدار در اختیار مردم شهرهای جیرفت و عنبرآباد قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، علی رشیدی درباره اهمیت طرح آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت گفت: با توجه به بحرانی بودن شرایط کمی و کیفی منابع آب شرب شهرستان های جیرفت و عنبرآباد ، جهت حل این معضل و جلوگیری از تنش های اجتماعی پیش رو و مهاجرت اهالی منطقه، طرح آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت به میزان 29.1 میلیون مترمکعب در سال در دستور کار قرار گرفت، که در صورت تامین اعتبار مناسب امکان اتمام طرح تا پایان دولت سیزدهم میسر است.
رشیدی تصریح کرد: قطر لوله خط انتقال از سد جیرفت تا تصفیه خانه آب جیرفت 1000 میلی‌متر است و از لوله فولادی و چدنی استفاده می‌شود که جمعاً حدود 70هزارو 900 متر خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار کرد: طرح آبرسانی به شهرهای جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت به پیمانکاری جنرال مکانیک و با کارفرمایی شرکت آب منطقه‌ای در حال انجام است
وی در مورد اقدامات صورت گرفته در پروژه آبرسانی سد جیرفت گفت: در حال حاضر تجهیز کارگاه و آغاز عملیات خاکی دکاپاژ، عملیات نقشه‌برداری و پیاده سازی مشترک مسیر خط انتقال و احداث جاده، حفاری ترانشه، تامین لوله و اجرای خط لوله در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان در ادامه در خصوص پروژه بند انحرافی و کانال انتقال آب نجف آباد جیرفت گفت: استان کرمان به دلیل واقع شدن در گستره فلات مرکزی ایران، استانی خشک و کم آب محسوب می‌شود و با کاهش نزولات آسمانی در طی 15 سال اخیر و برداشت غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی لازم است تا حداکثر توان جهت برنامه‌ریزی مناسب در اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف آب های سطحی موجود انجام گیرد.
وی افزود: در همین راستا، احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی به منظور استفاده بهینه از منابع آب سطحی، به عنوان یک راهکار اساسی برای مقابله با وضعیت کنونی منابع آبی مورد توجه است.
رشیدی در پایان اظهار کرد: بند انحرافی و کانال انتقال آب نجف آباد جیرفت با هدف انحراف، تامین و انتقال آب مورد نیاز اراضی تحت پوشش، تامین آب مورد نیاز انهار سنتی و جلوگیری از تخریب سردهنه‌های نهرهای سنتی در مواقع سیلاب در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی 74%  در حال انجام است.
  • خبرنگار:مهران ملامحمدی
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

اخبار مرتبط