برق
1402/08/30 15:49

۲۳۱ پروژه برق رسانی در خراسان رضوی در دست اجرا است

مجری طرح‌های عمرانی شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه جاری ۲۳۱ پروژه برق رسانی به مسکن و بهسازی شبکه‌های برق روستایی در خراسان رضوی اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، هادی مهدی زاده افزود: تاکنون از این تعداد ۵۱ پروژه در قالب برقرسانی به ۸۰۰ مشترک جدید روستایی و ۳۳۶ روستا در قالب طرح بهارستان (اصلاح و بهسازی شبکه روستایی) تامین اعتبار و اجرا شده است.
وی در تشریح وضعیت تامین اعتبارات طرحهای عمرانی شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: پنج حوزه اعتباری برای طرح‌های عمرانی شرکت وجود دارد که شامل تامین برق پاسگاه های مرزی، تامین برق شهرکهای صنعتی، برق روستایی، اعتبارات تملک دارایی و طرح نهضت ملی مسکن می شود که مسئولیت پیگیری و جذب اعتبارات مربوطه با کارکنان این دفتر است.
وی بیان کرد: امسال حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به حوزه برق روستایی استان اختصاص یافته است که بنا بر موافقت‌نامه‌ای که بین این شرکت و واحد برق روستایی شرکت توانیر منعقد شد، یک سوم از این منابع در قالب اعتبارات داخلی و دو سوم دیگر در قالب منابع ماده ۷۵ یا عمرانی ابلاغ شده است.
مجری طرح‌های عمرانی شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با اجرای این طرح‌ها علاوه بر برق‌رسانی به ۸۰۰ خانوار عشایری و ۱۴ روستای فاقد برق، رفع افت ولتاژ، جابجایی پایه‌های سد معبر، مقاوم‌سازی شبکه‌های داخل و خارج روستاها، رفع حریم و اصلاح روشنایی معابر روستایی انجام و در کل انقلابی در زیرساخت برق روستایی انجام خواهد شد.
مهدی‌زاده اظهار کرد: از ابتدای سال برق‌رسانی به ۸۰۰ مشترک جدید برق در قالب توسعه روستایی در استان تامین اعتبار شده و هزار و ۲۰۰ انشعاب برق فروخته شده است که در نوبت تامین برق قرار دارند و هزار و ۱۰۰ تقاضای دیگر برای دریافت انشعاب برق موجود است.
وی ادامه داد: بنا بر موافقت مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان رضوی مقرر شد ۲۰ میلیارد تومان دیگر از منابع داخلی شرکت در قالب توسعه شبکه‌های روستایی با اولویت‌های تعریف شده تامین اعتبار شد تا مشترکانی که در نوبت احداث شبکه هستند، به تعداد هزار و ۱۰۰ انشعاب متقاضی، برقدار شوند، ضمن اینکه اعتبارات استانی امسال نیز با همت مدیران برق شهرستان‌ها جهش خوبی داشته است، از ۲۷ میلیارد تومان سرجمع موافقت‌نامه‌های این شرکت، هفت میلیارد تومان تخصیص داده شده و اولین سال است که تخصیص اعتبارات استانی در آبان ماه انجام می شود.
وی اضافه کرد: با اعتبارات مزبور اعم از اعتبارات استانی و منابع داخلی شرکت توزیع برق خراسان رضوی می‌توان توسعه شبکه‌ها را برای اشتراک‌های فروخته شده انجام داد و مدت نوبت‌ها را کم کرد و در انتهای سال نیز فروش انشعابات بیشتری برای متقاضیان را انجام داد.
مجری طرح‌های عمرانی شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: از محل ابرپروژه ملی نهضت ملی مسکن کشور ، مقرر است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان عمر این دولت در استان ساخته شود که در این راستا ۲۰۱ سایت ملی مسکن تعریف شده و این شرکت مسئولیت تامین برق آنها را برعهده دارد.
مهدی‌زاده ادامه داد: بنابر مصوبات شورای عالی مسکن که به ریاست رئیس جمهور برگزار شده است، تامین منابع مالی زیرساخت‌های طرح نهضت ملی مسکن سه سهم دارد که تامین یک سوم از آن برعهده وزارت نیرو، یک سوم برعهده وزارت راه و شهرسازی و یک سوم برعهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها است.
وی اظهار کرد: تاکنون یو.تی.ام و نقشه‌های تفضیلی ۱۷۳ سایت مسکن در استان دریافت شده و در نظر است تا ۲۰۱ سایت تهیه طرح و برآوردهای فنی و مالی انجام شود.
مهدی زاده با بیان اینکه فعلا دو منبع اعتباری برای اجرای طرح‌های نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، افزود: یک منبع مربوط به ۶ میلیارد تومان اعتبارات فصل ۲ خرید کالا توسط وزارت نیرو است که با سرجمع منابع داخلی وزارت نیرو به ۱۰ میلیارد تومان می رسد، منبع دوم ۲۱ میلیارد تومان از اعتبارات وزارت راه و شهرسازی است که در قالب چهار قرارداد برای ۶ شهرستان توزیع شده است که در مدت ۳۵ روز با همت مدیریت های برق و توان فنی بالای پیمانکاران توانستیم طی اقدام جهادی، طی پروژه کلید در دست برای ۱۱ سایت مسکن برق رسانی کامل را انجام دهیم و تمامی ۲۱ میلیارد تومان اعتبار را جذب کنیم.
​وی اظهار کرد: ۴۰ میلیارد تومان موافقت نامه بین شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی، استانداری، بنیاد مسکن، اداره کل راه و شهرسازی استان در حال مبادله است که براساس آن قرار است بنیاد مسکن کالاهای مورد نیاز شبکه برق را تامین و آن را تحویل شرکت توزیع برق برای مصرف در سایت‌های مسکن کند.

  • خبرنگار:سید مجید آزیز
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

دیدگاه کاربرانارسال پیام Security code

اخبار مرتبط