آب
1402/08/30 09:28
پس از 12 سال

دروازه ورود آب به دشت مغان تکمیل و آماده بهره برداری شد

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در بازدید از شبکه خدآفرین گفت: پس‌ از ۱۲ سال عملیات اجرایی سیفون دره‌رود به عنوان دروازه اصلی ورود آب از بند انحرافی قیز قلعه‌سی به استان اردبیل و شبکه خداآفرین تکمیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون) جبراییل رمضانی ادامه داد: پیشرفت فیزیکی این سازه طی ۱۲ سال گذشته کمتر از ۶۰ درصد بود  که طی دو سال گذشته با عملیات جهادی و‌ تزریق اعتبارات لازم به مرحله بهره‌برداری رسید.
وی با اشاره به اینکه قسمتی از این طرح در محدوده استان آذربایجان‌شرقی قرار دارد، افزود: ضروری است برای بهره‌برداری از شبکه خداآفرین، بند انحرافی قزقلعه‌سی و کانال محدوده استان آذربایجان‌شرقی به اتمام برسد.
رمضانی با اشاره به اینکه ارزش روز سیفون دره‌رود حدود 10 هزار میلیارد ریال است، عنوان کرد: نواقص نواحی عمرانی ۱ و ۲ در حال انجام بوده و در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی تصریح کرد: پست ۲۳۰ و پست نواحی اول و دوم با حدود ۸۰ درصد پیشرفت در مرحله تکمیل است و تا دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: مناقصه برای تکمیل نواحی سه و چهار در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات مرزی مبلغ ۳۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل نواحی ۴‌گانه شبکه خداآفرین تخصیص و برنامه‌ریزی لازم جهت تکمیل آن انجام گرفته است.
رمضانی افزود: با تکمیل شبکه خداآفرین سیستم آبیاری ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی شمال استان تبدیل به آبیاری مدرن خواهد شد.

  • خبرنگار:بهنام دانشی
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

اخبار مرتبط