آب
1402/08/29 13:22
پاون از تجربیات موفق مدیریت منابع آب جهان گزارش می‌دهد

برنامه‌های مفصل چینی‌ها برای افزایش منابع آب شرب شهر پکن/ مدیریت تامین آب پکن از وخامت به ثبات

امروزه افزایش جمعیت و در پی آن افزایش شدید نیاز به منابع آب شرب در کلانشهر‌ها به یکی از چالش‌های جدی مدیریت منابع آب تبدیل شده است، مسئله مهمی که دولت مردان چینی در مواجهه با آن از برنامه‌های مفصلی بهره می‌برند و مدیریت مطلوب ذخایر موجود در سد‌ها از جمله این اقدامات است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با توجه به افزایش شدید جمعیت در کشور چین، چینی‌ها در سال‌های اخیر رویکرد‌های جدیدی را برای حفاظت از منابع آب و مدیریت آن در پیش گرفته‌اند که هدف اصلی آن متعادل کردن رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی در برابر افزایش تقاضای آب است.
بر اساس گزارشی که پیشتر بانک جهانی منتشر کرد، چینی‌ها اکنون دریافته‌اند که آب کلید تحقق توسعه پایدار است و تجربه مردم این کشور در مدیریت توسعه منابع آب درس‌های مهمی برای سایر اقتصاد‌های در حال گذار برای پیشرفت اقتصادی و رشد اقتصادی همزمان با صیانت از منابع آبی در بر دارد.
یکی از مهم‌ترین اقدامات چینی‌ها برای مدیریت منابع آب تلاش برای حفاظت از ذخایر سدهاست که در طی سال‌های اخیر با جدیت در دستور کار قرار گرفت.
از جمله سد‌های بسیار مهمی که در کشور چین وجود دارد و تا ۶۰ درصد آب آشامیدنی شهر پکن را تامین می‌کند، باید به سد «می‌یون» اشاره کرد، سدی که بزرگ‌ترین مخزن ذخیره آب شمال چین محسوب می‌شود و در دهه‌های گذشته نقش موثری در رشد و توسعه شهرنشینی پکن داشته است.
سد می‌یون که در حوضه آبریزی به همین نام قرار دارد، در اوایل قرن ۲۱ با مشکلات بزرگی رو به رو شد که نتیجه آن کاهش شدید حجم آب مخزن این سد بود.
در پی این اتفاق که عواملی مانند رشد و توسعه شدید شهرنشینی پکن، قطع درختان حوضه آبریز، بهره برداری بی رویه آب در بخش کشاورزی و عدم توجه به حفظ و نگهداری از سد در بروز آن موثر بود، شهر پکن با بحران بزرگی رو به رو شد و وضعیت تامین آب شرب پایدار برای شهروندان این شهر به شدت دشوار شد.
بر اساس گزارشی که سازمان جهانی بهداشت در همین رابطه تهیه کرده و در کتابی با عنوان «وضعیت آب آشامیدنی در دنیا» منتشر شده است، شهر پکن در ابتدای دهه اول قرن ۲۱ با بحران رو به وخامت آب مواجه شد و مقدار آب شرب موجود در این شهر برای هر شخص تا یک هشتم میانگین کشوری و کمتر از یک سی ام میانگین جهانی کاهش یافت.
این رویه ادامه یافت و بحران تامین آب پکن به یک تهدید جدی تبدیل شد تا جایی که دولت تلاش کرد تا با اتخاذ روش‌های سختگیرانه مشکل کمبود آب این حوضه آبریز را حل کند.
از جمله اقداماتی که دولت چین برای احیای حوضه آبریز و مخزن سد می‌یون در پیش گرفت می‌توان به ممنوعیت قطع درختان و تلاش برای مدیریت صحیح تنوع زیستی و معیشتی این حوضه اشاره کرد که با راهبرد‌هایی موثر برای توسعه و مدیریت جنگل همراه شد تا بتواند حفاظت بهتری از حوزه به عمل آورد.
دولت چین در ادامه سیستمی برای محافظت از آب در سطوح منطقه‌ای، شهری و روستایی برقرار کرد و پروژه‌های بزرگی را برای حفاظت از منابع آب و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در این منطقه پیاده کرد که از جمله آن ممانعت از معدن کاری، کشاورزی، آبزی پروری و پرورش دام بیش از ظرفیت و توان حوضه آبریز بود.
همچنین در راستای احیای حوضه آبریز کاشت ۸۵۰هزار هکتار درخت در دستور کار قرار گفت که نتیجه آن پوشش ۹۰ درصدی منطقه بود.
قطع خروجی‌های فاضلاب به سمت مخزن سد و فنس کشی حوضه آبریز از دیگر اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت و در افزایش کیفیت و کمیت آب سد موثر بود.
مجموعه برنامه‌ها و اقدامات موثری که نتیجه آن افزایش آب در مخزن سد بود و در مجموع سبب شد تا در سال ۲۰۲۱ ظرفیت ذخیره‌سازی مخزن سد به بالاترین سطح خود برسد.

  • خبرنگار:رضا رحیمی
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

دیدگاه کاربرانارسال پیام Security code

اخبار مرتبط