برق
1402/08/28 16:47
معاون برق و انرژی وزیر نیرو خبر داد

افزایش 8400 مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور در دولت سیزدهم/ متخصصان تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی ایران در دنیا بی‌نظیر هستند

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه در مدت زمان فعالیت دولت سیزدهم هشت هزار و 400 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شده است، گفت: از این میزان ظرفیت هفت هزار و 700 مگاوات آن مربوط به نیروگاه‌های حرارتی بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، همایون حایری در آیین تجلیل از خورشیدبانان گمنام(زحمتکشان تولید نیروی برق کشور) با تقدیر از تلاش بی‌وقفه پرسنل نیروگاه‌های حرارتی برای گذر موفق از پیک تابستان امسال، افزود: اقدامات هماهنگ و یکپارچه صورت گرفته در این بخش موجب شده است تا واحدهای تولید برق حرارتی در دوره اوج بار امسال با آمادگی 99 درصد در مدار تولید باشند تا بتوانیم در تابستان بسیار گرم و بی‌سابقه امسال صنعت برق را سربلند نگه داریم.
وی با اشاره به عملکرد بی‌نقص همکاران بخش بهره‌برداری نیروگاه‌های حرارتی، افزود: بهره‌برداری از واحدهای گازی، بخاری و سیکل‌ترکیبی نیروگاه‌های حرارتی مجموعه‌ای از کل علوم مهندسی از جمله علم مکانیک، برق، شیمی و... است. تلاش‌های همکاران این بخش موجب شده است تا در تابستان امسال مشکلی در زمینه بهره‌برداری نیروگاه‌های حرارتی نداشته باشیم و حتی در شرایط بحرانی نیز بتوانیم با بهره‌برداری بهینه واحدها را در مدار تولید نگه داریم.
وی با تاکید بر اینکه متخصصان تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی ایران در دنیا بی‌نظیر هستند، ادامه داد: در سبد نیروگاهی کشور با تنوع بسیار مختلفی از واحدهای کلاس F راندمان بالا گرفته تا واحدهایی با قدمت 60 سال سروکار داریم که با بهره‌برداری بسیار بهینه و تعمیرات به موقع و با کیفیت تمامی این واحدها توسط متخصصان ایرانی توانسته‌ایم نیروگاه‌های کشور را در حداکثر آمادگی نگه داریم.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو اضافه کرد: با برنامه‌ریزی مناسب و آمادگی لازم همکاران بخش بهره‌برداری و تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی در تلاشیم تا در پیک تابستان سال آینده رکوردهای جدیدی را در صنعت تولید برق کشور به ثبت برسانیم. برنامه دقیقی برای کاهش سالانه ناترازی میان تولید و مصرف برق پیش‌بینی شده است که تا رفع این ناترازی لازم است نیروگا‌ه‌های موجود با حداکثر آمادگی به تولید برق بپردازند.
وی افزود: به منظور افزایش آمادگی نیروگاه‌های حرارتی کشور برای تولید در پیک تابستان سال آینده بالغ بر 110 هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی در دستور کار قرار گرفته است که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تعمیرات این واحدها به تدریج تا انتهای اردیبهشت‌ماه به اتمام خواهد رسید تا نیروگاه‌های کشور با آمادگی کامل به استقبال دوره اوج بار بروند.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه در مدت زمان فعالیت دولت سیزدهم هشت هزار و 400 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شده است، گفت: از این میزان ظرفیت، هفت هزار و 700 مگاوات مربوط به نیروگاه‌های حرارتی و مابقی آن مربوط به واحدهای تجدیدپذیر، برقابی، تولیدپراکنده و... بوده است.
حایری با تاکید بر اینکه 1403، سال تحول در انرژی‌های تجدیدپذیر کشور خواهد بود، گفت: در تلاشیم تا طی دو سال آینده حجم زیادی از واحدهای تجدیدپذیر را وارد مدار کنیم. در حال حاضر ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های تجدیدپذیر یک‌هزار و 100 مگاوات است که سال آینده دو تا سه هزار مگاوات به این ظرفیت افزوده خواهد شد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو ادامه داد: برای عبور موفق از پیک تابستان سال آینده 180 برنامه ویژه در دستور کار قرار گرفته است که بخش مهمی از این اقدامات مربوط به پروژه‌های بخش تولید برق است.
حایری در پایان گفت: همکاران نیروگاه‌های حرارتی ویژگی‌های خاصی دارند. افراد شاغل در واحدهای تولید برق بسیار سخت‌کوش و فداکار هستند و نتیجه این سخت‌کوشی، عمل‌گرایی و اثرگذاری آن‌هاست که باعث شده شاهد دستاوردهای بزرگ صنعت نیروگاهی در کشور باشیم. بنابراین باید تلاش کنیم تا سختی‌های تولید برق و زحمات همکاران صنعت نیروگاهی را هر چه بیشتر برای جامعه به تصویر بکشیم و با پاسخگویی به نیاز آن‌ها قدردان زحمات آنان باشیم.
  • خبرنگار:رسول صادقی
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

اخبار مرتبط