برق
1402/08/27 15:44

تمركز صنعت برق بر هوشمندسازی شبكه تا پیش از اوج بار مصرف سال 1403

مدیركل دفتر فنی و نظارت شبكه انتقال با اشاره به بهره‌گیری از دانش روز به‌منظور آماده‌سازی و پایداری شبكه، از استفاده از پهپادها برای پایش وضعیت دکل‌های انتقال و فوق توزیع و اجرای پایلوت سامانه هوشمند نگهداری و تعمیرات خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مجتبی علیرضا با بیان اینكه نظارت بر بهره برداری از تجهیزات شبكه انتقال و فوق توزیع بر عهده دفتر فنی و نظارت شبكه انتقال توانیر است، گفت: در دو سال اخیر، با روی كار آمدن دولت سیزدهم و رویكرد وزیر نیرو،در صنعت برق وحدت  فرماندهی بسیار خوبی ایجاد شد.
وی افزود: معاونت انتقال توانیر نیز در جهت پایداری شبكه و جلوگیری از خاموشی به جهت خرابی تجهیزات اقداماتی را انجام داد كه آماده و اورهال كردن خطوط و پست‌ها و اصلاح و بهینه‌سازی از جمله آن‌ها بود.
علیرضاپور خاطرنشان كرد: در سراسر كشور، بیش از 133 هزار كیلومتر خط و حدود 312 هزار مگاوات آمپر ظرفیت منصوبه و چند هزار پست، وجود دارد كه حفظ و نگهداری آن‌ها نیازمند حساسیت و پیچیدگی خاص بهره‌برداری شبكه است.
وی ادامه داد: در همین زمینه با برنامه‌ریزی و اقدامات پیشگیرانه در نگهداری و تعمیرات و بهینه‌سازی پیش از اوج بار سال 1402، (باوجود استمرار  بسیار زیاد گرما) شبكه انتقال و فوق توزیع از شرایط خوبی برخوردار شد و در دفتر فنی انتقال از این تجربیات برای اقدامات در اوج بار سال آینده بهره خواهیم برد.
مدیركل دفتر فنی و نظارت شبكه انتقال، بهره‌گیری از دانش روز در حوزه اقدامات جاری به‌منظور آمادگی شبكه را نقشی تعیین‌کننده دانست و اظهار داشت: آغاز بهره گیری از پهپادها  به‌منظور پایش وضعیت دکل‌های فشارقوی و همچنین اجرای پایلوت سامانه هوشمند ازجمله این اقدامات است.
علیرضاپور در توضیح عملكرد استفاده از پهپاد در خطوط انتقال و فوق توزیع، عنوان كرد: از سال گذشته دستورالعملی ابلاغ شد كه طی آن شرکت‌های برق منطقه‌ای ملزم به انجام بازدید پهپادی حداقل 10 درصدی با اولویت خطوط فرامنطقه‌ای، تبادلی شمال به جنوب كشور، مناطق سخت گذر و... شدند.
علیرضاپور ادامه داد: همچنین با استفاده از سامانه هوشمند تشخیص عیوب و بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی تمامی عیوب اخذ شده با پهپاد در حداقل زمان آنالیز می‌شوند، به این صورت كه این پهپادها بر فراز خطوط به پرواز درمی‌آیند و در مقایسه با بازدید فیزیكی كه توسط یك فرد انجام  شود بسیار قابل‌اتکا،دقیق‌تر و ایمن تراست.
مدیركل دفتر فنی و نظارت شبكه انتقال با اشاره به تهیه سامانه یكپارچه هوشمند نگهداری و تعمیرات خطوط گفت: این سامانه كه در تسریع رفع عیب تجهیزات كلیدی و فوریت در بازیابی تجهیز بسیار تأثیرگذار است، برای نخستین بار در سطح كشور با همراهی شركت برق منطقه‌ای كرمان در دستور كار قرار گرفت. فاز نخست  آن در تعدادی از خطوط شركت برق منطقه‌ای یزد به‌صورت پایلوت انجام شد و پس از موفقیت‌آمیز بودن در  برق منطقه‌ای كرمان نیز در حال پیگیری و انجام است. در سال‌های آتی نیز این سامانه در بخش‌های پست، حفاظت، مخابرات و  نیز راه‌اندازی خواهد شد.
وی در پایان گفت: این سامانه به‌تدریج در حال یکپارچه‌سازی بوده و قائم به شخص نیست. صداقت اقدامات انجام‌شده را بررسی می‌کند، تاریخچه و حافظه‌ای ثبت‌شده از تعمیرات انجام‌شده را خواهیم داشت و پراكندگی حوادث را ارائه می‌دهد. در ضمن در كنار این سامانه، برای نخستین بار دفتر فنی، به سمت ایجاد سامانه هوشمند حوادث (كه متكی به همین اطلاعات است) رفته است كه در سال جاری به نتایج اولیه پایلوت آن خواهیم رسید.
  • خبرنگار:حسین عبدی
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

دیدگاه کاربرانارسال پیام Security code

اخبار مرتبط