برق، بین الملل
1402/08/24 20:27
در دیدار وزیر نیرو با وزیر انرژی پاکستان مطرح شد

محرابیان: چشم اندازهای همکاری ایران و پاکستان در زمینه برق وسیع است/ محمدعلی: ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای تامین برق است

وزیر نیرو ضمن اشاره به ظرفیت‌های همکاری ایران و پاکستان در زمینه انرژی به ویژه انرژی برق، چشم اندازهای همکاری را وسیع برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، همزمان با برگزاری نمایشگاه و جشنواره صنعت برق ایران، "علی‌اکبر محرابیان" با "محمدعلی" وزیر انرژی کشور پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار ظرفیت‌های همکاری فی مابین دو کشور در زمینه انرژی به ویژه انرژی برق مورد بررسی قرار گرفت.
وزیر نیرو در این جلسه درباره همکاری‌های برقی دو کشور چشم‌اندازهای همکاری را وسیع برشمرد و به آمادگی ایران در زمینه توسعه خطوط تبادل برق اشاره کرد.
وی در این زمینه گفت: ایران آمادگی دارد با سرمایه‌گذاری نسبت به توسعه خطوط خود برای تبادل برق با پاکستان اقدام کند.
محرابیان ضمن اعلام آمادگی ایران جهت تامین برق در جوار منطقه مرزی با پاکستان اضافه کرد: باتوجه به پروژه‌های توسعه‌ای کشور پاکستان در منطقه گوادر حداقل ۲۰۰۰ مگاوات برق مورد نیاز این طرح‌هاست.
همچنین در ادامه "محمدعلی" وزیر انرژی کشور پاکستان ضرورت تشکیل کارگروه فنی مشترک انرژی را پیشنهاد داد تا همکاری‌ها با جدیت و سرعت بیشتری پیگیری شود.
وی با بیان اینکه کشور ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای تامین انرژی برق مورد نیاز در پاکستان است، افزود: ظرفیت نصب شده برق در پاکستان حدود ۴۰ هزار مگاوات بوده و با توجه به جمعیت، سرانه مصرف برق در این کشور بسیار بالا است که این امر حاکی از وجود بازاری بزرگ برای انرژی در این کشور است.
وی ضمن برشمردن راهکارهای مختلف برای تامین انرژی مورد نیاز کشور پاکستان، احداث نیروگاه در پاکستان و نیز مبادله انرژی را در این زمینه بسیار موثر عنوان کرد. 
بنا بر این گزارش "محمدعلی" وزیر انرژی پاکستان به دعوت "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو به منظور شرکت در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق و نخستین جشنواره و فن بازار صنعت برق ایران به تهران سفر کرد و پس از شرکت در آیین افتتاحیه این نمایشگاه و جشنواره با وزیر نیرو ملاقات و گفت‌وگو کرد.
  • خبرنگار:معصومه قلباربند
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری/ سردبیر

اخبار مرتبط