برق، انرژی های نو
1402/08/15 10:54
یادداشت

ضرورت نهادها و ابزارهای تامین مالی در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در اولین فن بازار صنعت برق

در اولین فن بازار صنعت برق حضور نهادهای مالی از جمله صندوق پژوهش و نیرو صنعت برق، صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه ملی، می­‌تواند کمک شایانی به تامین مالی شرکت­‌های فناور و دانش بنیان در طول زنجیره ارزش ساخت تجهیزات تجدیدپذیر کند؛ این موضوع می‌تواند از طریق تعامل سرمایه­‌گذاران و سرمایه‌پذیران زمینه تحقق اهداف وزارت نیرو در خصوص توسعه پایدار و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را فراهم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید مهدی حسینی" مدیر کل بودجه، سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و عضو کمیته علمی جشنواره و فن‌بازار تخصصی صنعت برق ایران در یادداشتی به مناسبت این رویداد آورده است: با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار در کشور، توسعه انرژي­‌هاي تجديدپذير و کاهش مصرف منابع انرژی فسیلی راه­‌حل مناسبي براي تحقق این اهداف به شمار مي‌رود. امروزه تمامی کشورهای جهان حساسیت و توجه ویژه­‌ای به موضوع گذار انرژی دارند، به طوری که در سال­‌های اخیر چارچوب سیاست‌های حاکم بر انرژی­‌های تجدیدپذیر و بازار آن در کشور، به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است.
در دهه­‌های اخیر، به دلیل افزایش نیاز کشور به تامین برق و رشد ناترازی انرژی فسیلی‏، استفاده از منابع تجدیدپذیر با استفاده از سرمایه­‌گذاری بخش خصوصی در دستورکار وزارت نیرو قرارگرفته است، به طوری‌که بر اساس ماموریت‌های این وزارتخانه چشم‌انداز ارتقای سهم انرژی‌های تجدیدپذیر به میزان حداقل 15 درصد از ظرفیت منصوبه برق کشور در افق 1410 ترسیم شده است. این نکته در کنار تعدد ایده­‌های خلاق و نو و حمایت­‌های دولت از طریق اعطای تسهیلات منجر به ایجاد و توسعه طیف وسیعی از شرکت­‌های دانش بنیان شده است.
در همین راستا قانون جهش تولید دانش بنیان، با هدف تکمیل قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری‌سازی طرح‌های مربوطه با هدف رفع چالش‌ها و مشکلات پیش­روی شرکت‌های دانش­‌بنیان تهیه و آیین‌نامه اجرایی آن تدوین شده است. ماده 16 این قانون با تاکید بر تولید برق تجدیدپذیر توسط صنایع پر مصرف به عنوان اصلی­‌ترین اهرم حمایتی از شرکت­‌های فناور دانش­‌بنیان صنعت برق از طریق درآمدهای این ماده قانونی است. از دیگر اهداف این قانون، تأمین الزامات مورد نیاز برای رشد اقتصادی حوزه دانش بنیان به شمار می‌رود.
به عنوان یک نمونه محقق شده در کشور در راستای اهداف یاد شده، تابلوی برق سبز از خرداد 1402 برای اولین بار در کشور در بورس انرژی راه اندازی شد. تابلوی برق سبز با هدف ایجاد فضای عرضه و تقاضای مستقیم، مردمی‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان تجدیدپذیرو ایجاد بستر رقابتی تبادل برق تجدیدپذیر در این بستر با رویکردی حمایت محور از ساخت داخل و شرکت­‌های فناور دانش بنیان ایجاد شده است.
این مهم با هدف توسعه نیروگاه­‌های تجدیدپذیر و ایجاد سازو کار اجرائی به منظور عرضه و تبادل مستقیم برق تجدیدپذیر به‌صورت فیزیکی و یا سایر اوراق مشتقه (گواهی تولید برق تجدیدپذیر) در چارچوب بورس انرژی انجام شده است. در این خصوص گواهی­‌های تجدیدپذیر در مواردی که مبتنی بر ساخت تجهیزات داخلی باشند با ضریب دو برابر به تولیدکنندگان تخصیص داده می­‌شود. این تابلو به استناد ماده 16 قانون جهش تولید دانش­‌بنیان و لزوم تامین یک تا پنج درصد از مصرف برق صنایع کشور با قدرت قراردادی بالای یک مگاوات ایجاد شده است.
پیش‌بینی می­‌شود مبلغ 88 هزار میلیارد تومان در 5 سال آتی به عنوان درآمد کل اجرای آیین‌نامه این ماده باشد که 25 درصد از درآمدهای حاصله با محوریت ساتبا صرف حمایت از شرکت­‌های دانش‌بنیان با اولویت شرکت­‌های تولیدکننده تجهزات داخلی می­‌شود و بدین طریق علاوه بر تحقق اهداف ماده 16 قانون مذکور، زمینه مناسبی جهت ورود صنایع دانش­‌بنیان تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاران و صنایع مشمول نیز فراهم می­‌شود.
همچنین ایجاد الگوهای جدید تامین مالی ضرورت تعامل نهادهای تامین کننده­ مالی با متولیان حوزه را در توسعه انرژی­‌های تجدیدپذیر را بیشتر کرده است. همواره تبدیل ایده­‌ها و فرصت­‌ها به مرحله عملیاتی با چالش­‌های مالی همراه بوده است.
در اولین فن بازار صنعت برق حضور نهادهای مالی از جمله صندوق پژوهش و نیرو صنعت برق، صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه ملی، می­‌تواند کمک شایانی به تامین مالی شرکت­‌های فناور و دانش بنیان در طول زنجیره ارزش ساخت تجهیزات تجدیدپذیر کند؛ این موضوع می‌تواند از طریق تعامل سرمایه­‌گذاران و سرمایه‌پذیران زمینه تحقق اهداف وزارت نیرو در خصوص توسعه پایدار و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را فراهم کند.
امید است با ایجاد بسترهایی مانند فن بازار و بهبود تعاملات بین صنعت و شرکت­های فناور و مراکز دانشگاهی در آینده سهم این نیروگاه­‌ها از سبد انرژی کشور افزایش چشمگیری داشته باشد.


  • خبرنگار:معصومه قلباربند
  • منتشر کننده:رضا رحیمی

دیدگاه کاربرانارسال پیام Security code

اخبار مرتبط