فرهنگی، عمومی
1402/08/02 15:47
​به مناسبت 24 اکتبر روز جهانی مبارزه با تغییر اقلیم

ضرورت اقدام ملی برای مقابله با پیامدهای منفی تغییر اقلیم در کشور

سازمان ملل متحد، ۲۴ اکتبر، دوم آبان ماه هر سال را به عنوان روز جهانی تغییرات اقلیمی تعیین کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، منظور از تغییر اقلیم تغییرات مشخص و محسوسی است که در الگوهای مورد انتظار برای وضعیت میانگین آب و هوایی در طولانی مدت در یک منطقه خاص یا برای کل اقلیم جهانی رخ بدهد.
دانشمندان موضوع تغییر اقلیم با گرمایش جهانی کره زمین را یکی از ده خطر اصلی برای حیات انسان معرفی کرده‌اند.
براساس تحقیق« مجمع بین‌المللی تغییرات آب و هوایی» (IPCC)، تغییر دمای جهانی سطح زمین تا پایان قرن ۲۱ نسبت به سال ۱۸۵۰ تا ۱.۵ درجه افزایش می‌یابد.
 هر ۲ درجه سانتی‌گراد به عنوان مرز خطر در گرمایش جهانی در نظر گرفته شده است. دانشمندان می‌گویند به طور کلی گرمایش جهانی ممکن است باعث بارش باران بیشتر شود، ولی خطر خشکسالی در تابستان و مناطق دور از اقیانوس ها افزایش می‌یابد.
 در نتیجه وقوع طوفان و افزایش سطح آب دریا، احتمال وقوع سیل هم بیشتر می‌شود. البته این مطابق با الگوی مناطق مختلف متفاوت است. تغییر اقلیم می‌تواند منجر به تغییر شرایط زیستگاه‌ها شود و از آنجا که حیات وحش نمی‌تواند خود را به سرعت با این تغییرات سازگار کند، بسیاری از حیوانات منقرض خواهند شد.
 مصرف سوخت‌های فسیلی و فعالیت‌های صنعتی باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای که مهم‌ترین آنها دی اکسید کربن است شده است. این گازها مانند گلخانه عمل کرده، تابش نور خورشید را جذب می‌کنند. هنگام بازتاب نورخورشید این گازها مانند سقف گلخانه عمل می‌کنند و مانع بازتاب نور خورشید می‌شوند و به این ترتیب دمای سطح زمین یا اتمسفر مجاور سطح زمین افزایش پیدا می‌کند که این همان گرمایش جهانی است.
ایران از جمله کشورهایی است که بر اساس نظر کارشناسان با بیشترین حجم از پیامدهای منفی تغییر اقلیم مواجه شده و با هدف کاهش پیامدهای خسارت بار این پدیده نیازمند هم افزایی دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی و نیز مشارکت و همیاری مردمی است.
در همین راستا وزارت نیرو هفته گذشته و به منظور تبادل تجارب کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری با همکاری سازمان هواشناسی کارگاه آموزشی تغییر اقلیم (سازگاری و اثرات) برگزار کرد، کارگاهی که در آن پژوهشگرانی از کشورهای عضو شورا همانند اردن، هند، تایلند، سوریه و... حضور داشتند و در آن بر ضرورت تعامل بیشتر کشورهای عضو با هدف مقابله با پدیده تغییر اقلیم تاکید شد.
  • خبرنگار:رضا رحیمی
  • منتشر کننده:رضا رحیمی

دیدگاه کاربرانارسال پیام Security code

اخبار مرتبط