انرژی های نو
1401/05/03 14:46
معاون اول رئيس جمهور در حاشیه امضای تفاهم‌نامه مشترک ساخت نیروگاه‌های مقیاس کوچک:

دولت هدفي جز خدمت به مردم ندارد/ ۵۵۰ هزار نیروگاه مقیاس کوچک در کشور ساخته می‌شود

معاون اول رئيس جمهور با بیان اینکه دولت هدفی جز خدمت به مردم ندارد، توانمندسازی اقشار کم برخوردار را دغدغه مسئولان عنوان کرد و گفت: با امضای تفاهم‌نامه ۵۵۰ هزار نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی در کشور ساخته می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهور، در جلسه‌اي كه پيش از ظهر امروز (دوشنبه) به رياست محمد مخبر برگزار شد، تفاهم نامه همكاري اجراي اين طرح از سوي معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم كشور، وزارت نيرو، بسيج سازندگي، كميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي امضا شد كه قرار است بر اساس اين طرح طي پنج سال ۵۵۰ هزار واحد نيروگاه خورشيدي پنج كيلوواتي به منظور توانمندسازي اقشار كم برخوردار احداث شود.
معاون اول رييس جمهور اجراي اين طرح را گامي در جهت تحقق شعار توليد؛ دانش بنيان و اشتغال آفرين ارزيابي كرد و گفت: اين طرح سه ويژگي اشتغالزايي، توليد و دانش بنياني را به صورت توأمان دارد.
مخبر با تأكيد بر اينكه دولت انقلابي و مردمي در اجراي طرح ها و برنامه هاي خود هدفي جز خدمت به جامعه و مردم ندارد، طرح توانمندسازي اقشار كم برخوردار از طريق ايجاد نيروگاه‌هاي خورشيدي را طرحي موثر در راستاي خدمت رساني به جامعه برشمرد و اظهار داشت: يكي از ويژگي‌هاي اجراي اين برنامه توانمند‌سازي و كمك به اقشار كم برخوردار جامعه است كه همواره دغدغه مسئولان نظام و كشور بوده است.
معاون اول رييس جمهور افزود: نيروي انساني مهم ترين و ارزشمندترين سرمايه اي است كه در اختيار كشور قرار دارد و اجراي اين گونه طرح‌ها منجر به مولدسازي نيروي انساني خواهد شد و آحاد جامعه در خدمت رونق و توسعه اقتصادي كشور قرار خواهند گرفت.
مخبر گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌اي كه در حوزه توليد، اشتغال و سرمايه گذاري از سوي دولت انجام شده، آينده اميدبخشي پيش روي كشور قرار دارد و به واسطه نعمت‌هاي خدادادي و تكميل زيرساخت‌هايي كه طي چهل سال اخير صورت گرفته، آينده پيش روي كشور و مردم را اميد بخش مي‌دانيم.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه تعيين شعار سال جاري بسيار هوشمندانه بود چرا كه با اين نام گذاري هم چالش‌ها و معضلات كوتاه مدت و هم مشكلات درازمدت كشور مد نظر قرار گرفته، ادامه داد: توليد و اشتغال آفريني با روش دانش بنيان به معناي كار ضربتي و انقلابي است به نحوي كه برنامه ها با سرعت بيشتر و هزينه كمتر به انجام برسد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه نیاز اصلی و اوليه برنامه‌هاي دانش بنيان نيروي انساني و دانش است، افزود: خوشبختانه به بركت انقلاب اسلامي و ايجاد دانشگاه‌هاي مختلف در اقصي نقاط كشور، امروز شاهد وجود نخبگان، انديشمندان و دانشمندان در گوشه گوشه اين آب و خاك و در دور افتاده ترين نقاط كشور هستيم.
معاون اول رييس جمهور همچنين از بانك هاي عامل به دليل همراهي با برنامه هاي دولت سيزدهم قدرداني كرد و از بانك هاي مشاركت كننده در اجراي اين طرح خواست حداكثر تلاش خود را براي تأمين منابع اجراي اين برنامه به كار گيرند تا روند توانمند سازي اقشار كم برخوردار با وقفه مواجه نشود.
در اين جلسه كه وزير نيرو، رييس سازمان بسيج سازندگي، رييس كميته امداد امام خميني (ره) و رئیس سازمان بهزيستي نيز حضور داشتند، معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور گزارشي از روند برنامه ريزي براي اجراي اين طرح ارائه كرد.
وزير نيرو نيز در اين نشست با اشاره به اهميت ايجاد نيروگاه هاي تجديدپذير گفت: بر اساس اين برنامه قرار است در سال نخست ۱۱۰ هزار نيروگاه خورشيدي ايجاد شود كه براي اقشار كم برخوردار شغل دائمي و درآمد شرافتمندانه به ارمغان خواهد آورد.
این گزارش می‌افزاید، پرهيز از استفاده از سوخت فسيلي، كمك به حفظ محيط زيست، صرفه جويي در مصرف آب، محروميت زدايي، حمايت از ساخت داخل، ايجاد اشتغال و توسعه انرژي هاي پاك از جمله مزاياي ايجاد نيروگاه هاي خورشيدي است كه قرار است در بازه پنج ساله ۵۵۰ هزار واحد نيروگاه خورشيدي با مقياس كوچك احداث شود كه تعداد ۱۱۰ هزار واحد در سال نخست احداث خواهد شد.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر