انرژی های نو
1401/04/21 22:26
وزیر نیرو مطرح کرد:

تولید ۱۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر در مرحله مناقصه است/ برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری ۵۰۰ مگاوات در سال جاری

وزیر نیرو با بیان اینکه اکنون برای تحقق تولید ۱۰ هزار مگاوات برق تجدیدپذیر که قول آن را به مردم داده بودیم در حال برگزاری مناقصه در سطح کشور هستیم، گفت: تاکنون برای بهره‌برداری ۵۰۰ مگاوات در سال جاری برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری خانه ملت، "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو امروز(سه‌شنبه 21 تیرماه) پس از حضور در کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران درباره آخرین اقدامات انجام داده در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: انرژی‌های تجدیدپذیر به‌ویژه خورشیدی و باد سه مزیت دارند؛ ابتدا اینکه به سوخت‌های فسیلی نیاز ندارند، دوم آنکه دوستدار محیط زیست هستند و در نهایت اینکه راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی و بادی نیازمند آب نیست که ما در هر سه بخش معضلاتی در کشور داریم، به همین دلیل پیش‌بینی شده طی چهار سال، 10 هزار مگاوات برق به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور کشور اضافه شود.
وی ادامه داد: اخیرا برای جذب سرمایه‌گذار جهت توسعه این نیروگاه‌ها مناقصه‌ای برگزار شده است و با استفاده از ظرفیت "قانون رفع موانع تولید" برای سرمایه‌گذاری 4 هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در حال برگزاری مناقصه هستیم، لذا امیدواریم هرچه سریع‌تر سرمایه‌گذارها انتخاب شوند.
محرابیان افزود: اکنون تعداد قابل توجهی نیروگاه تجدیدپذیر در حال اجرا داریم که بخشی از آن‎ها به بهره‌برداری رسیده و بخش‌های دیگر نیز طی ماه‌های آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه طی حدود دو سال گذشته چند درصد از پیش‌بینی تولید 10 هزار مگاوات برق محقق شده است، توضیح داد: برای تحقق تولید 10 هزار مگاوات در حال مناقصه در سطح کشور هستیم که تاکنون برای بهره‌برداری 500 مگاوات در سال جاری برنامه‌ریزی شده است.
وزیر نیرو در ادامه تامین آب روستایی را از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو اعلام کرد و گفت:  طرحی با عنوان "طرح جهاد آبرسانی" به‌منظور تامین آب 10 هزار روستا در سطح کشور را در دست گرفته‌ایم تا روستاهای دارای تنش آبی یا فاقد آب، طی 30 ماه آبرسانی شوند. در این مسیر قراردادها با استان‌ها منعقد شده و این پروژه‌ها در 31 استان توسط قرارگاه امام حسن(ع)، خیرین و گروه‌های جهادی در حال اجرا هستند.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر