برق
1401/04/12 13:52

استفاده از کلید واژه «قطعی برق» در صنعت دارو برای افزایش قیمت

صنعت داروسازی کشور در ماه‌های گذشته با انبوهی از مشکلات ریز و درشت دست و پنجه نرم کرده و این مشکلات فرایند تولید و عرضه را در این صنعت سخت‌تر کرده است؛ مشکلاتی که تقریباً با محدودیت‌های برقی بی‌ارتباط است، ولی از قرار معلوم باید پشت کلیدواژه قطعی برق پنهان شوند!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از«تابناک»، مدتی است که خبرهای نگران‌کننده‌ای از سوی برخی فعالان صنعت دارو و نیز مقامات مسئول حوزه بهداشت و درمان پیرامون قطعی برق کارخانه‌های داروسازی و نقش آن در ایجاد بحران دارو و افزایش قیمت این محصول مطرح می‌شود.
به طور مثال چندی پیش در این رابطه حسینعلی شهریاری- رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در نامه‌ایخطاب به وزیر نیرو از قطع برق کارخانه‌های داروسازی گلایه کرد و این اتفاق را زمینه‌ای برای عقب ماندن صنعت داروی کشور از رقبای جهانی عنوان کرد.
همچنین بسیاری از فعالان صنعت تولید دارو با طرح مواضع انتقادی نسبت به قطع برق کارخانه‌های داروسازی از اجرایی شدن چنین طرحی گلایه کرده و بر عواقب آن از جمله افزایش قیمت دارو تأکید کردند.
سخنان و ادعاهایی که بررسی‌ها نشان می‌دهد چندان درست نیست و اساساً برای کارخانه‌های داروسازی به واسطه حساسیت بالای فعالیت‌شان برنامه‌ای از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر به منظور قطعی برق ارائه نشده است.
در همین رابطه 24 خردادماه سال جاری سخنگوی صنعت برق ضمن تأکید بر این نکته که صنعت برق، برنامه تأمین برق صنایع داروسازی را از سایر صنایع متمایز کرده است، تأکید کرد: اگرچه باید داروسازی‌ها مولدها و دیزل‌های اضطراری داشته باشند، اما تلاش شده است در تأمین برق این صنایع وقفه‌ای ایجاد نشود و شامل برنامه مدیریت مصرف سایر صنایع نشوند.
هر چند بررسی‌ها نشان می‌دهد که شرکت توانیر عملاً برنامه‌ای برای قطع و یا اعمال محدودیت برقی برای صنایع داروسازی نداشته است، اما به نظر می‌رسد هدف از طرح چنین مباحثی در رسانه‌ها و مرتبط کردن انبوه مشکلات صنعت دارو به تأمین برق با اهداف دیگری مطرح و دنبال می‌شود.
این را از آنجایی می‌گوییم که بنا بر گزارش‌های مستند فراوان در حال حاضر صنعت داروسازی کشور اسیر مشکلات و معضلات متعددی است که حتی اگر به صورت 24 ساعته و با دیماند بیشتر نیز به آن‌ها برق تحویل داده شود، به نظر نمی‌رسد اتفاق مثبت و قابل ذکری برای آن‌ها ایجاد شود.
مشکلاتی مثل بحران ارز، بحران مدیریتی، بحران نقدینگی، امکان رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی و... که نمی‌توان به سادگی از کنارشان عبور کرد.
پیشتر و ناظر بر همین مشکلات، اعضای هیئت‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با ارسال نامه‌ به رئیس‌جمهور، ضمن اشاره به مشکلات مرتبط با قیمت‌گذاری محصولات دارویی، اصلاح قیمت منصفانه دارو را مطالبه فوری صنایع و شرکت‌های داروسازی ایران اعلام کردند و هشدار دادند که در غیر این صورت، امکان ادامه تولید از سوی این صنایع وجود ندارد و شرکت‌های داروساز ناچار به تعطیلی خطوط تولید هستند.
آن‌ها در نامه خود تخصیص به موقع ارز و همچنین افزایش 57 درصدی حقوق و دستمزد در سال 1401 و افزایش چند برابری گاز مصرفی واحدهای تولیدی و هزینه‌های لجام گسیخته گمرکی را از جمله مشکلات اصلی خود عنوان کردند.
علاوه بر این چندی پیش محمود نجفی عرب- رئیس کمیسیون اقتصاد اتاق نیز در تأیید انبوه مشکلاتی که در صنایع داروسازی دیده می‌شود به رسانه‌ها گفت: در حال حاضر بزرگ‌ترین مسئله صنعت داروسازی قطعی برق نیست، بلکه بحث قیمت است. با توجه به افزایش هزینه‌ها که از اواسط سال گذشته آغاز شد، موضوع تعدیل قیمتی متناسب با افزایش هزینه‌ها از طریق اتحادیه‌ها و سندیکاها مورد پیگیری قرار گرفت و این مسئله بارها هشدار داده شده است که اکنون ادامه فعالیت بسیاری از خطوط تولیدی شرکت‌های داروسازی، مقرون به صرفه نبوده و بخش‌های بسیاری زیان ده هستند.
مسائل مالی و اقتصادی البته همه مشکلاتی که این صنعت با آن درگیر است، نیست و پیش‌تر نیز سید خلیل محمدی پور- کارشناس حوزه سلامت با انتقاد از انتصاب‌های غیر کارشناسی در صنایع داروسازی انتصاب افراد سیاسی، غیرتخصصی و ناآشنا با صنعت دارو را در راستای ایجاد بحران دارو در کشور و ناتوان جلوه دادن وزارت بهداشت توصیف کرد و نسبت به آن هشدار داد.
به واسطه انبوه مشکلاتی که صنعت داروسازی با آن درگیر است و در شرایطی که عملاً این صنایع از محدودیت‌های برقی معاف هستند، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که طرح مواضعی مثل قطع برق داروسازی‌ها صرفاً برای چانه‌زنی برای حل سایر مشکلات مثل قیمت دارو آن هم با بهره‌گیری از کلیدواژه قطعی برق دنبال می‌شود.
  • خبرنگار:مریم حاج‌نوروز نظری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر