برق
1401/04/12 12:18
مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع در گفت‌و‌گو با پاون خبر داد:

ثبت ركورد 6 ماهه در پيشبرد احداث نيروگاه‌هاي صنايع/ 2 واحد نيروگاهي صنايع معدني تابستان امسال وارد مدار می‌شود

مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع با اشاره به همكاري و تعامل ميان مديران وزارتخانه‌هاي نيرو، صمت و صنايع معدني در زمينه احداث نيروگاه توسط صنايع، گفت: به طور كلي دوره پيشبرد احداث نيروگاه كه 14 تا 18 ماه به طول مي‌انجامد، با پيگيري‌ها و هماهنگي‌هاي انجام شده به 6 ماه كاهش يافت كه در نوع خود ركورد محسوب مي‌شود.

"سيد زمان حسيني" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در خصوص روند اجرایی احداث نیروگاه‌ها، اظهار کرد: دوره پيشبرد شامل انتخاب مشاور، انجام مطالعات اوليه، انتخاب ساختگاه، مطالعات شبكه، مطالعات و اخذ مجوزهاي محيط‌زيست، مجوزهاي پدافند غيرعامل، تامين آب و سوخت پروژه، تامين مالي و انتخاب پيمانكار است.
وی افزود: در 14 ساختگاه نيروگاهي به طور ميانگين شاهد پيشرفت 60 درصدي برنامه اجراي نيروگاه‌ها در مرحله پيشبرد هستيم كه از اين ميان عمليات اجرايي 5 نيروگاه شامل آلومينيوم المهدي، چادرملو، گل گهر سيرجان، معادن و فلزات نيروگاه سمنان و فولاد خوزستان آغاز شده و حتي نخستين واحد از اين مجموعه در نيروگاه سمنان در ماه جاري و واحد دوم آن نيز به فاصله 45 روز بعد وارد مدار خواهد شد.
حسيني يادآور شد: از ميان اين نيروگاه‌ها، پيشرفت فيزيكي دو نيروگاه در ساختگاه‌هاي سمنان شامل دو واحد 183 مگاواتي گازي كه در ادامه يك واحد  170 مگاواتي بخاري نيز به آن اضافه مي‌شود و فولاد مباركه شامل دو واحد 307 مگاواتي گازي كه در ادامه يك واحد 300 مگاواتي بخار نيز در كنار آن ساخته مي‌شود، بيشتر از بقيه بوده است.
مجری طرح احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع با بيان اينكه نيروگاه‌هاي صنايع معدني بر اساس تفاهم‌نامه وزارتخانه‌هاي نيرو و صمت احداث مي‌شود، تصريح كرد: طبق تفاهم‌نامه اوليه، حداقل 10 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي جديد توسط سرمايه گذاران صنعتي و معدني كشور احداث مي‌شود.
حسيني با اشاره به استقبال صنايع از فرصت به وجود آمده در اين زمينه خاطرنشان كرد: با استقبال صورت گرفته، ظرفيت مورد تقاضا براي احداث نيروگاه در شروع تفاهم‌نامه 10 هزار مگاوات بود كه در يك مرحله به 12 هزار و در حال حاضر به 16 هزار و 500 مگاوات افزايش يافته است.
وي همچنين با يادآوري اينكه در فروردين‌ امسال تفاهم‌نامه احداث نيروگاه‌ها توسط صنايع در صحن علني مجلس شوراي اسلامي تصويب و پشتوانه قانوني به خود گرفت، افزود: بر اين اساس وزارتخانه‌هاي نيرو، صمت و نفت ملزم به اجراي آن شدند.
بر پايه اين گزارش، طرح احداث  نيروگاه توسط صنايع با هدف تامين برق پايدار و مستمر براي اين صنايع معدني به صورت خود تامين است، يعني به عبارتي ديگر صنايع بتوانند خودشان برق موردنياز خود را تامين و برق مازاد خود را به شبكه سراسري تزريق كنند.
همچنين با توجه به پيش‌بيني احداث 14 پروژه در 15 استان كشور، اين پروژه‌ها در استان‌هاي آذربايجان‌شرقي، آذربايجان‌غربي، اصفهان، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، خراسان شمالي، خوزستان، زنجان، سمنان، سيستان و بلوچستان، فارس، كرمان، مركزي و هرمزگان احداث خواهد شد.
  • خبرنگار:روح‌الله حمیدیان
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر