آب
1401/04/11 11:50
معاون تلفیق و امور تنظیم گری شرکت مدیریت منابع آب ایران:

یزد، الگوی کشت گلخانه‌ای برای کشاورزان کشور است

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران، استان یزد را الگوی مناسبی برای تشویق دیگر کشاورزان کشور به منظور توسعه کشت گلخانه‌ای برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا الماسوندی" در سفری یکروزه به یزد در نشستی که جهت مشارکت، همفکری و همکاری بخش آب، محیط زیست و مناقشات و طرح و توسعه و کسری منابع مالی برگزار شد، افزود: ظرفیت‌های این استان در توسعه کشت گلخانه‌ای بسیار مثبت است و می‌تواند الگوی مناسبی در این حوزه باشد.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از روش‌های نوین و بهینه مصرف آب، گفت: یزد از لحاظ مشارکت اجتماعی، روش‌های مصرف صحیح و بهینه و افزایش بهره وری در کشور پیشرو است.
الماسوندی با بیان اینکه ممکن است روش‌های نوین و امروزی بهینه مصرف به لحاظ اعتقاد به شرایط سنتی، در باور کشاورزان دیروز نگنجد، اظهار داشت: همان کشاورز اگر متوجه شود که درمنطقه ی مجاور، با مصرف یک ششم آب توانسته‌اند تولیدی 4 تا 6 برابر داشته باشند، او نیز به این روش ترغیب شده و متوجه می‌شود که برای تولید و درآمد بیشتر حتما نباید آب بیشتری مصرف کرد.
وی اظهار داشت دولت نیز در این زمینه باید همراه کشاورزان بوده و با وام های کم بهره و یا حتی بلاعوض آنها را یاری نماید تا هم بحث مدیریت مصرف و هم امنیت غذایی، بیشتر مورد اهمیت قرار بگیرد.
الماسوندی با اشاره به اینکه در طرح های بهره برداری و بهینه مصرف آب باید تامل بیشتری شود  طرح های احیاء و تعادل بخشی را نیز بسیار مناسب دانست و ضمن قدردانی از مدیران بخش آب استان یزد که دراین زمینه بسیار فعال وپیشرو بوده اند گفت: کشاورز دنبال این نیست که آب را به چه شکل مصرف کند او دنبال تولید بیشتر و درآمد بیشتر می باشد پس وقتی بداند چگونه به این تولید و درآمد برسد و دولت نیز پشتیبانی کند قطعا همراهی خواهد کرد.
وی به در دست اجرا بودن تدوین برنامه ای جامع جهت مدیریت مصرف آب اشاره کرد و گفت:در این طرح، هم کلان‌ها و هم اجزا با برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در نظر گرفته شده و بر اساس نتایج مدرن، مدل‌ها و الگوهایی که با مناطق مختلف کشور سازگار باشند شبیه سازی و تحلیل می‌شود.
این مقام مسئول افزود: در این برنامه جامع، خروجی‌ها، سرمایه گذاری‌ها و نیازهای اولویت دار که موضوع شرب است، دیده می‌شود.
در این نشست مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز گزارشی از سیمای کلی آب استان ارائه داد و گفت: استان یزد واقع در فلات مرکزی ایران دارای 19 محدوده مطالعاتی است که 16 محدوده در شرایط ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار گرفته و 3 محدوده آزاد آن نیز منابع آب چندانی نداشته یا بسیار شور است.
"محمدمهدی جوادیان زاده" به دشت حیاتی و مهم یزد- اردکان اشاره کرد و گفت: این دشت که عمده سکونتگاه و تاسیسات و صنایع استان در آن مستقر است، سالیانه با 100 میلیون متر مکعب کسری مخزن و افت 50 سانتیمتری روبروست.
وی به ارائه اقدامات خوب شرکت و همکاری کشاورزان جهت صرفه جویی آب کشاورزی با توجه به شرایط سخت استان یزد پرداخت و گفت: در سالهای اخیر با طرح های خاموشی چاهها، اصلاح و تعدیل، احیاء و تعادل بخشی، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز به صرفه‌جویی‌های چشمگیری رسیده‌ایم.
  • خبرنگار:تقوی کولیوند
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر