آب و فاضلاب
1401/04/06 12:26

سالانه 1400 میلیارد تومان صرف خرید تضمینی آب تولیدی آب‌شیرین‌کن‌ها در هرمزگان می‌شود/ اقدامات بزرگی در قالب طرح جهاد آبرسانی در حال اجراست

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: سالانه یک هزار و 400 میلیارد تومان صرف خرید تضمینی آب تولیدی آب‌شیرین‌کن‌ها می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عبدالحمید حمزه‌پور" در نشست خبری، با اشاره به اهمیت آب به عنوان یکی از نیازهای اساسی مردم که نقش اصلی در توسعه دارد، گفت: عمده مناطق استان هرمزگان به دلیل شرایط اقلیمی و عدم منابع پایدار آبی با کمبود آب مواجه هستند و آبفا برای تامین این نیازها از ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا و رودخانه‌های لب‌شور بهره گرفته است.
وی با بیان اینکه کاهش منابع سطحی و زیرزمینی هرمزگان، آب و فاضلاب هرمزگان را ناگزیر به روی آوردن از منابع غیر متعارف کرده است، تصریح کرد، یکی از این منابع که هرمزگان به دلیل ساحلی بودن به استفاده از آن روی آورده است شیرین‌سازی آب دریاست که در حال حاضر ۴۱ سایت نمک‌زدایی با ظرفیت 228 هزار و 500  متر مکعب در شبانه روز در سراسر هرمزگان نیاز آبی بخشی از مناطق استان را تامین می‌کنن
حمزه‌پور ادامه داد: در تلاش هستیم برای رفع کمبود‌ها ۱۱ سایت دیگر را نیز به ظرفیت ۳۴ هزار متر مکعب در شبانه روز به ظرفیت تولید آب هرمزگان کنیم.
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان، در حال حاضر 47 درصد کل ظرفیت آب شیرین کن‌های کشور در هرمزگان تولید می‌شود که با اضافه شدن ظرفیت‌های جدید، سهم هرمزگان از آب تولیدی آب شیرین‌کن‌ها به 61 درصد کل کشور می‌رسد.
حمزه‌پور ادامه داد، سال گذشته یک هزار و 400 میلیارد تومان صرفا از طریق خرید تضمینی آب شیرین‌کن‌ها آب مورد نیاز مشترکان را تامین کردیم.
به گفته وی، خرید تضمینی هر متر مکعب آب تولیدی آب شیرین‌کن‌ها 18 هزار تومان است که مشترک مبلغ ناچیزی از این عدد تا سقف الگوی مصرف می‌پردازند.
وی افزود: به دلیل قیمت بالای تولید، انتقال و توزیع آب شرب به‌ویژه آب شیرین‌کن‌ها لزوم مصرف بهینه را بیش از پیش کرده است و انتظار داریم رسانه‌ها در این زمینه آبفا را در فرهنگ‌سازی مصرف بهینه یاری کنند.
به گفته مدیرعامل آبفا، حدود نیمی از جمعیت هرمزگان در روستاها زندگی می‌کنند و این شرایط در هرمزگان به دلیل نوع فعالیت روستاها و اقلیم استان، ساکنان این مناطق حدود دو برابر سرانه تعیین شده آب مصرف می کنند که می‌طلبد، از استفاده آب شرب به‌ویژه آب‌های تولیدی آب شیرین‌کن‌ها برای آبیاری درختان و دام خودداری شود.
وی اقلیم هرمزگان را متفاوت دانست و افزود: آبرسانی به برخی روستاها نیازمند اعتبارات بالایی است؛ از آنجا که در برخی روستاها هیچ گونه منابع آبی پایداری وجود ندارد و آبرسانی به آن نیازمند صرف اعتبار بالایی است ناگزیر به آبرسانی سیار هستیم تا بتوان نیاز آبی ساکنان مناطق دوردست را تامین کرد.
حمزه‌پور خاطرنشان کرد، آبفا در هر نقطه‌ای از استان که منابع آبی پایدار باشد از اجرای آن دریغ نخواهد کرد و برای تامین نیاز آنها پروژه اجرا می‌کند.
وی ادامه داد، در حال حاضر 100 درصد شهرها و ۸۹ درصد روستاها عملیات آبرسانی به آنها انجام شده است، البته این بدان معنا نیست که مشکل آب در این نقاط وجود نداشته باشد چرا که به دلیل شرایط اقلیمی و کم شدن منابع سطحی و زیرزمینی، باعث شده تا آب مورد نیاز بیش از میزان آب تولیدی موجود باشد که برای حل آن نیز در حال اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تعریف پروژه‌های جدید هستیم.
مدیرعامل آبفا در تشریح وضعیت شبکه توزیع و خطوط انتقال آب گفت: در حال حاضر شش هزار و 792 کیلومتر از شبکه توزیع روستایی و پنج هزار کیلومتر از شبکه توزیع شهری نیازمند توسعه و بازسازی است.
وی افزود: در بخش خط انتقال، نیازمند توسعه و بازسازی 251 کیلومتر از خط انتقال شهری و سه هزار و 500 کیلومتر خط انتقال روستایی هستیم که در مجموع اعتباری بالغ بر ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان می‌طلبد.
به گفته حمزه پور، این اعتبار رقم بالایی است و باید در طول سال‌های آتی روند مورد نیاز طی شود تا به برخورداری لازم دست پیدا کنیم.
مدیرعامل آبفا از توجه ویژه دولت سیزدهم به بخش آبرسانی اشاره کرد و بیان داشت: از ابتدای امسال تاکنون حدود یک هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات آبفا تخصیص یافته است که 70 درصد اعتبارات را شامل می‌شود.
وی به برنامه آبفا در تامین نیازهای آبی هرمزگان اشاره کرد و افزود: بستک، سیریک، قشم، بخش رویدر مناطق شرقی و غربی جاسک از جمله مناطقی هستند که با کمبود بیشتری در تامین آب مواجه هستند که آبفا با انعقاد قرارداد با بخش خصوصی در تلاش است تا آب این مناطق را تامین کند؛ در جاسک نیز با توسعه خط انتقال آب روستاها، از سد جگین تامین خواهیم کرد.
به گفته مدیرعامل آبفا، با گذر از تابستان امسال و وارد مدار شدن آب شیرین‌کن زیارت در سیریک و سه آب شیرین‌کن سلخ، تورگان و باسعیدو در قشم، تکمیل خط انتقال چارک به جناح و بستک و احداث خط انتقال آب از آب‌شیرین‌کن خلیج فارس به کهورستان و رویدر بخش زیادی از کمبودهای آب این شهرستان‌ها مرتفع خواهد شد.
وی همچنین گفت: اخیرا خبرهای خوبی از اجرای پروژه‌های شهرستان خمیر داده‌ایم که با اجرای آن تقریبا کل این شهرستان از خط انتقال آب شیرین‌کن خلیج فارس بهره‌مند خواهند شد.
حمزه‌پور به اتصال بخش مرکزی بندرعباس به خط انتقال آب شیرین‌کن خلیج فارس اشاره کرد و افزود: این اتفاق امسال رخ خواهد داد و روستاهای شمال بندرعباس به نعمت آب شرب پایدار دست می‌یابند.
به گفته مدیرعامل آبفای هرمزگان امسال با اقدام ویژه و جهادی که استاندار هرمزگان از اجرای آن حمایت ویژه ای کرد، آبرسانی به روستای رضوان بود که مردم این دهستان تابستان بدون تنشی پشت سر خواهند گذاشت.
وی با بیان اینکه شهرستان میناب نیز در همین ماه به ظرفیت ویژه تامین آب دست خواهد یافت و نیازهای آبی آن از طریق سد سرنی تامین خواهد شد، گفت: با این اقدام هم مطالبه دیرینه مینابی‌ها جامه عمل به خود خواهد گرفت و هم مردم به آب با کیفیت و پایدار دست خواهند یافت.
این مقام مسئول تصریح کرد، با تامین آب میناب از سد سرنی، آب چاه‌های دشت میناب نیز به تعادل خواهد رسید.
حمزه‌پور همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه فاضلاب گفت: در حال حاضر شش شهر بندرعباس، رودان، میناب، هرمز، درگهان و ابوموسی و روستای تیاب از شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب برخوردار هستند که در تلاش هستیم سطح برخورداری این مناطق از جمع‌آوری فاضلاب نیز افزایش دهیم.
وی اقدامات بزرگ آبرسانی در قالب جهاد آبرسانی و پروژه‌های محرومیت‌زدایی اشاره کرد و افزود: این اتفاق بزرگی است و باعث خواهد شد تا جمعیت زیادی از روستاها به آب شرب پایدار دست پیدا کنند.
مدیرعامل آبفای هرمزگان گفت: در قالب طرح جهاد آبرسانی، 68 روستا از طرح‌های توسعه ای بهره‌مند خواهند شد.
به گفته حمزه‌پور، در استان هرمزگان آبفا با مشارکت نیروی دریایی سپاه که معین اجرای طرح محرومیت زدایی است، عملیات آبرسانی در شهرستان‌های بستک، بندرلنگه، خمیر و رودان آغاز شده است که سطح بهره‌مندی جمعیت استان را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد.
وی یکی از اقدامات ماندگار آبفا در حوزه فاضلاب را انتقال پساب به صنایع عنوان کرد و افزود: طرح انتقال پساب به صنایع هم اکنون در حال انجام است که با اتمام آن پساب تصفیه‌خانه فاضلاب وارد دریا نمی‌شود و تمامی پساب تصفیه شده در صنایع و فضای سبز استفاده خواهد شد.
  • خبرنگار:زهرا بیگلری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر