کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1401/03/31 13:21

احداث 4000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر وارد فاز اجرایی می‌شود

به منظور تحقق برنامه وزارت نیروی دولت سیزدهم در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، مناقصه عمومی سرمایه‌گذاری برای احداث ۴ هزارمگاوات نیروگاه خورشیدی با دعوت از ۸۵ شرکت سرمایه‌گذار برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در راستای برنامه وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، مناقصه عمومی سرمایه‌گذاری برای احداث ۴ هزارمگاوات، براساس آیین نامه اجرایی ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، برگزار شد.
بنابر گزارش "احمدرضا توکلی" مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادهای ساتبا، طی فراخوان اعلام شده در تاریخ ۴ اردیبهشت سال جاری، از ۱۰۶ شرکت سرمایه گذار، ۸۵ شرکت امتیاز لازم برای حضور در مناقصه را کسب کردند و در این خصوص تفاهم‌نامه‌های همکاری بین استانداری‌ها و ساتبا در زمینه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک به منظور تعیین ساختگاه‌های مورد مناقصه انجام شد تا فهرست کوتاهی منطبق با نیاز منطقه، استان و بدون مشکل از لحاظ واگذاری زمین و صدور مجوز محیط‌زیست ارائه شود.
توکلی افزود: تعداد ۱۵۲ ساختگاه در ۳۰ استان کشور مشخص و در قالب ۹۵ سبد برای ساخت نیروگاه به سرمایه گذاران معرفی شده که ظرفیت ساختگاه‌های شناسایی شده در این مناقصه حداقل 10 و حداکثر 250 مگاوات است.
مدیرکل دفتر امور حقوقی و قراردادهای ساتبا ادامه داد: این سازمان جلساتی را نیز با حضور نمایندگان شرکت توانیر، مدیران عامل و مدیران حوزه‌های مربوطه در شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق استانی به منظور دریافت مجوز اتصال به شبکه تشکیل و به تایید نهایی رساند.
وی در تشریح اقدامات بنیادی انجام شده تصریح کرد: در این مناقصه قراردادهای خرید برق 20 ساله بوده و بازگشت سرمایه برای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر 6 سال است که با موافقت سرمایه‌گذار و ارائه ضمانت‌نامه لازم توسط آن‌ها از 6 سال به 4 سال کاهش می‌یابد و این فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی است.
  • خبرنگار:سمیرا منشی‌پور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر