کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1401/03/19 19:09

تأمین آب ۴۵۳ روستای شرق سیستان و بلوچستان با اجرای طرح جهاد آبرسانی

مدیرعامل شرکت آب و‌ فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته آبرسانی به ۴۵۳ روستای سراوان، سوران، سراوان، مهرستان و بم‌پشت در قالب طرح‌های جهاد آبرسانی اجرایی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی" امروز پنج‌شنبه در جلسه بررسی مشکلات تأمین و توزیع آب شرب در شرق استان که به ریاست نماینده مردم سراوان بزرگ در مجلس شورای اسلامی و با حضور معاون سیاسی فرماندار سراوان، فرمانداران سیب‌و‌سوران، مهرستان، گلشن و تعدادی از بخشداران و اعضای شوراها برگزار شد، با اشاره به طرح‌های برنامه‌ریزی شده و در دست اجرای شرق استان گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، دو مجتمع آبرسانی ۶۹ روستایی بم‌پشت و مجتمع ۱۰۰ روستایی سوران با اضافه شدن به طرح های محرومیت‌زدایی در قالب طرح جهاد آبرسانی برای بهره‌مندی مردم این مناطق از آب شرب پایدار اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه ۳۰ روستای مجتمع سوران در گذشته آبرسانی شده است، اضافه کرد: مجموعاً برنامه‌ریزی برای آبرسانی به ۴۵۳ روستای سراوان بزرگ از محل منابع ملی، محرومیت‌زدایی و خیرین صورت گرفته است.

عبور از خشکسالی، با همدلی و مشارکت همگانی
این مقام مسئول، وضعیت آبی همه نقاط پهناور استان را به علت عدم بارندگی‌ و خشک‌شدن منابع آبی به ویژه طی دوسال اخیر نامطلوب اعلام و عنوان کرد: در سیستان به دلیل وابستگی این منطقه به آب‌های مرزی بحران جدی آب داریم و علاوه بر این  بیش از نصف جمعیت شهر زاهدان نیز وابسته به آب سیستان است.
وی ادامه داد:  همچنین منابع تأمین آب شهر خاش که از سفره‌های آب زیرزمینی کلچات و دوربن تأمین می‌شود دچار مشکل هستند و راسک و سرباز و شهرهایی که در حاشیه رودخانه هستند به علت بالا بودن سنگ کف وابستگی شدید به نزولات آسمانی دارند.
وی با بیان اینکه شرایط به گونه‌ای است که در حوزه سراوان  بارندگی زیر ۲۰ میلی‌متر گزارش و این موضوع باعث شده منابع تأمین آب عمر کوتاهی داشته باشند افزود: در سراوان نیز سفره آبی نداریم و بر روی رگه‌های آبی کار می‌کنیم.
قاسمی ضمن تأکید بر مشارکت و همراهی مردم  برای عبور از تابستان سال جاری اضافه کرد: با توجه به شرایط استان، برنامه حفر و تجهیز  ۱۵۰ حلقه چاه برای کل استان، در دستور کار این شرکت قرار گرفت که تاکنون ۳۵ حلقه حفر، ۶۳ حلقه در حال حفر و برای تعداد ۳۱ حلقه در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد.
مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون معضلات آب در حوزه شرق استان گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۲۰ حلقه چاه جدید،حفر و تجهیز و همین تعداد کف‌شکنی و لایروبی شده است.
وی ادامه داد: به منظور افزایش سطح بهره‌مندی و ظرفیت تأمین آب، حفر و تجهیز ۱۳ حلقه چاه جدید در حوزه شهری برای شهرستان‌های سراوان، سیب‌و‌سوران، مهرستان و گلشن در دست اجرا قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه منابع تأمین آب شهر سیرکان به علت عدم بارندگی از مدار خارج شده است، افزود: با توجه به این مهم حفر و تجهیز یک حلقه چاه برای سیرکان در نظر گرفته شده است که پس از تعیین نقطه محل حفاری از سمت معاونت علمی ریاست جمهوری، عملیات حفر چاه در این منطقه سریعاً آغاز می‌شود، همچنین یک دستگاه تانکر سیار برای آبرسانی به اهالی این شهر تا یک الی دو هفته آینده اختصاص می‌یابد.
بر اساس این گزارش، در این جلسه علاوه بر حفر و تجهیز ۱۳ حلقه چاه در شهرهای مهرستان، سوران، آشار، سراوان، گلشن، و اسفندک، با توجه به شرایط حاکم و نیاز مبرم به تانکر آبرسانی سیار، پیگیری جهت افزایش ظرفیت دستگاه‌های آبرسانی سیار با استفاده از بخش خصوصی و اختصاص دو دستگاه تانکر سیار تا پایان تیرماه، اصلاح و توسعه شبکه به میزان چهل کیلومتر و اصلاح شبکه روستای آسپیچ و دِزک به میزان بیست کیلومتر از محل طرح‌های ملی در دستور کار قرار گرفت.
  • خبرنگار:نازنین کاوه بیرجندی/ دبیر بخش آبفا
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر