کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1401/03/18 13:51

سرمایه‌گذاری 30 هزار میلیارد تومانی دولت برای آبرسانی به روستاهای کشور

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از اجرای طرح جهاد آبرسانی در ۱۰ هزار روستای کشور خبر داد و گفت: در راستای این طرح ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اتابک جعفری" در آئین معارفه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه منابع آبی، تحت تأثیر خشکسالی‌ها و کاهش بارش باران قرار گرفته است اظهار داشت: خشکسالی حدود یک دهه در کشور وجود دارد و طی دو سال اخیر این پدیده تشدید شده است.
وی با بیان اینکه تلاش می‌شود تا با اجرا طرح‌های آبرسانی و تسریع در تکمیل آنها کمبود آب در جامعه کمتر احساس شود افزود: اکنون جهاد آبرسانی در ۱۰ هزار روستای محروم کشور در حال اجرا است که ۷ هزار و ۱۰۰ طرح آن توسط سپاه پاسداران  و  ۳ هزار طرح آبرسانی روستایی توسط پیمانکار بخش خصوصی عملیاتی می‌شود.
جعفری اضافه کرد: برای اجرای طرح‌های آبرسانی، ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار اولیه تخصیص یافته که پیش‌بینی می‌شود این اعتبارات به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اجرای این طرح‌ها را در روستاهای بالای ۲۰ خانوار دانست و بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا پایان دولت سیزدهم مشکل آب این روستاها برطرف می‌شود.
وی در ادامه، با اشاره به استفاده از پساب آب و فاضلاب برای تأمین آب بخش‌های صنعتی، فضای سبز و معادن، افزود: با اجرایی شدن این مهم از استفاده آب شرب در صنایع، فضای سبز و معادن جلوگیری و پساب آب و فاضلاب جایگزین آن می‌شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تولید ۱.۱ میلیارد مترمکعب پساب آب و فاضلاب در کشور خبر داد و تصریح کرد: میزان تولید پساب آب و فاضلاب تا ۵.۵ میلیارد مترمکعب پیش‌بینی می‌شود.
جعفری با بیان اینکه ۵۰ درصد آب تولیدی در کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: اکنون هیچ استفاده‌ از پساب آب و فاضلاب نمی‌شود و با تدوین برنامه برای استفاده از پساب اقدامات مهمی انجام شده است.
این گزارش می‌افزاید: ابوالحسن عالی که پیش از این سرپرستی شرکت را برعهده داشت، به‌عنوان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر معرفی  و از خدمات عبدالحمید حمزه‌پور مدیرعامل قبلی قدردانی شد.
  • خبرنگار:امیرحسین طاووس‌خواه
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر