کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1401/03/18 12:34

هدف‌گذاری دولت برای آبرسانی به 10 هزار روستای کشور با اجرای طرح جهاد آبرسانی

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به آغاز طرح بزرگ  آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور گفت: تا پایان دولت شاخص بهره‌مندی از آب روستایی کشور با بیش از 95 درصد می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اتابک جعفری" در حاشیه افتتاح و آغاز عملیات اجرایی دو پروژه آبرسانی شهرستان اسلام‌آباد غرب  استان کرمانشاه، از آغاز طرح بزرگ جهاد آبرسانی به ۱۰ هزار روستای کشور خبر داد و گفت: در این طرح جهادی، پروژه آبرسانی به ۷ هزار روستا به سپاه پاسداران واگذار و آبرسانی به ۳ هزار روستای دیگر توسط پیمانکاران خصوصی انجام می‌شود و در مرحله بعد ۵ هزار روستا نیز که توسط خیرین آبرسانی می‌شود به این طرح الحاق خواهد شد.

وی از افزایش شاخص بهره‌مندی روستاهای کشور از آب شرب بهداشتی در پایان دولت سیزدهم خبر داد و افزود: در کل کشور  حدود ۶۰ هزار روستا وجود دارد که ۸۰ درصد آن آبرسانی شده است و طبق برنامه زمانبندی صورت گرفته، تا پایان دولت سیزدهم اکثر روستاهای کشور آبرسانی خواهد شد و این میزان به بیش از ۹۵ درصد در کل کشور خواهد رسید.

به گفته جعفری برنامه زمانبندی شده جهت پایان این پروژه‌ها ۳۰ ماهه است که سعی خواهیم کرد در بازده زمانی کمتر از این مدت پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.

این مقام مسئول اعتبار اولیه قرارداد جهاد آبرسانی با سپاه پاسداران را ۱۹ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و خاطرنشان ساخت:  برآورد صورت گرفته برای مرحله نهایی این طرح اعتباری در حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کل روستاهای کشور است.

جعفری در خصوص میزان اعتبار تخصیص یافته به پروژه‌های جهاد آبرسانی استان کرمانشاه، گفت:  چیزی حدود ۳۱۴ میلیارد تومان اعتبار جهت آبرسانی به بیش از ۳۴۹ روستای این استان تخصیص داده شد و خوشبختانه امروز شاهد آغاز پروژه‌های بسیار خوبی توسط همکاران آبفای استان کرمانشاه و مجموعه سپاه پاسداران بودیم و امیدواریم با اجرای این پروژه‌ها بخشی از مشکلات مردم روستایی مرتفع شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان بیان کرد: یک سری طرح‌های اضطراری در  سطح شهرهای کشور نیز بر اساس نیاز و کمبود آب شرب هر شهر توسط همکاران ما مشخص شده است که با برنامه‌ریزی که انجام شده و اجرای این طرح‌ها سعی خواهیم کرد قطعی آب برنامه‌ریزی شده نداشته باشیم  و تابستان امسال را با کمک مردم به بهترین نحو ممکن و کمترین تنش آبی پشت سر بگذاریم.

  • خبرنگار:علی مرادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر