کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1401/03/18 10:33
در قالب طرح جهاد آبرسانی صورت می‌گیرد؛

آبرساني به 432 روستاي استان گلستان با اعتبارات محروميت‌زدايی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان گفت: جهاد آبرساني به 10 هزار روستای محروم كشور، با هدف تأمین آب شرب پایدار در دولت سیزدهم آغاز به کار کرد، که آبرسانی به 432 روستا، سهم استان گلستان در این طرح است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ایرج حیدریان" با اعلام این خبر بیان کرد: با امضاي قرارداد بين وزارت نيرو و قرارگاه سازندگی امام حسن مجتبي (ع) كه با هدف آبرساني به روستاهاي محروم كشور انجام شد، آبرسانی و پایداری آب شرب  432 روستاي استان گلستان آغاز شده است.
حیدریان با اشاره به اینکه از ۱۰ هزار روستای کشور، 432روستا در قالب طرح بزرگ پروژ‌ه‌های محرومیت‌زدایی آبرسانی به استان گلستان تعلق دارد، گفت: این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر 6140میلیارد ریال و به منظور رفع تنش آبی و تأمین آب پایدار در سطح روستاهای استان، طی مدت ۳۰ ماه اجرا می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان از پروژه‌های محرومیت‌زدایی وزارت نیرو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی در سطح کشور یاد کرد و گفت: توسعه خدمات آبرسانی و محرومیت‌زدایی در نقاط مختلف کشور به ‌ویژه روستاهای محروم و کم برخوردار استان گلستان مورد توجه دولت است.
این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه پتانسیل منابع آب استان 2485 میلیون متر مکعب است افزود: 50درصد آن از منابع سطحی و 50 درصد آب زیر‌زمینی است، که در طرح جامع آب استان تلفیق منابع آب زیرزمینی و سطحی یکی از کارهایی است که به لحاظ پدافندی باید اتفاق بیفتد و امیدواریم مطابق با برنامه‌ریزی‌ها و همکاری شرکت آب منطقه‌ای بتوانیم استان را از حالت تک منبعی که آب‌های زیرزمینی است خارج کنیم.
مدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان با بیان اینکه مشکلات کمبود آب شرب در استان وجود دارد، ابراز امیدواری کرد: با تقویت منابع مالی مورد نیاز جهت تکمیل سد‌های در دست اقدام از جمله سد نرماب حدود 550هزار نفر از جمعیت استان را تحت پوشش قرار دهیم.
حیدریان بیان داشت: در راستای کاهش هدررفت آب، اصلاح و بازسازی شبکه‌های توزیع آب شرب در شهر‌ها و روستاهای استان در دستور کار قرار دارد و با پیگیری‌های مجمع نمایندگان استان امیدواریم بتوانیم ردیف ملی برای این موضوع اختصاص دهیم و منابع مطمئن و پایداری را تامین کنیم.
وی برنامه‌هایی که در ارتباط با کاهش هدر رفت آب در حوزه آب شرب تنظیم شده را احداث 1291 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع بیان کرد و افزود: با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و معین آن قرارگاه خاتم الانبیا (ص) بازسازی و نوسازی خط انتقال و شبکه توزیع در روستاهای استان صورت می‌گیرد و امیدواریم بتواند در هدر رفت آب شرب موثر باشد.
  • خبرنگار:ولی‌الله ساور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر