کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1401/02/24 12:05
رئیس حوضه آبریز کارون بزرگ:

طرح آبرسانی میان مدت غدیر خوزستان تیرماه به بهره‌برداری می‌رسد

رئیس حوضه آبریز کارون بزرگ با بیان اینکه طرح میان مدت آبرسانی غدیر با پیشرفت فیزیکی 68 درصد در حال اجرا است، از بهره‌برداری این مرحله از طرح غدیر تا تیرماه امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "فراز رابعی" با اعلام این خبر، اظهار کرد: زمان اجرای این طرح در برآوردهای اولیه 30 ماهه بوده اما پیرو سفر ریاست محترم جمهوری و تاکیدات وزیر نیرو مبنی بر استفاده از حداکثر ظرفیت فنی و تخصصی، با بازنگری طرح، فشرده سازی و اجرای عملیات موازی زمان اجرای این پروژه به 9 ماه کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای طرح میان مدت غدیر (۹ماه) 1000 میلیارد تومان است، گفت: با اتمام این مرحله از طرح غدیر و اتصال به رودخانه دز آب با کیفیت بهتر از قبل تامین خواهد شد.
رئیس حوضه آبریز کارون بزرگ با اشاره به تعیین جبهه‌های کاری طرح میان مدت آبرسانی غدیر خاطرنشان کرد: این طرح در سه جبهه عملیاتی شامل احداث ایستگاه پمپاژ w2 شبکه آبیاری دز و احداث خطوط انتقال از ایستگاه پمپاژ مذکور تا ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس، توسعه ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس و احداث ایستگاه پمپاژ شهید چمران در حال اجرا است و تاکنون 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
رابعی تصریح کرد: با توجه به خشکسالی گسترده در حوضه رودخانه کرخه و وقوع تنش آبی این رودخانه در تابستان پیش رو، پیش بینی لازم برای تکمیل، اتصال شهرها و روستاهای پائین دست کرخه به طرح غدیر صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه تیر ۱۴۰۱ زمان بهره برداری از این طرح میان مدت است، اضافه کرد: در حال حاضر اغلب روستاهای مسیر این رودخانه به خط انتقال آبرسانی غدیر متصل شده و عملیات اجرایی روستاهای باقیمانده با انجام هماهنگی لازم با شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان، در حال انجام است.
رئیس حوضه آبریز کارون بزرگ ابراز امیدواری کرد، با تکمیل این طرح، آب شرب 4 میلیون 700 هزار نفر جمعیت شهری و روستایی معادل 52 درصد از جمعیت استان خوزستان تا افق سال 1425 تامین خواهد شد.
  • خبرنگار:مهتاب علی‌بخشی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر