کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1401/02/20 15:46
از آغاز اجرای طرح جمع‌آوری مراکز غیرمجاز رمز ارز صورت گرفت؛

جمع‌آوری ۶۹۱۴ مرکز غیرقانونی استخراج رمز ارز در کشور/ اجرای 7 روش‌ برای شناسایی و برخورد با این مراکز غیرمجاز

بر اساس اعلام شرکت توانیر، از سال 1398 تاکنون حدود  ۶۹۱۴ مرکز غیرقانونی استخراج رمز ارز در ایران جمع آوری شده که برای تدوام جلوگیری از این نوع سودجویی‌ها، اجرای هفت روش‌ شناسایی و برخورد با این مراکز غیرمجاز در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، تعرفه‌های یارانه‌ای مانند تعرفه‌های برق صنعتی، کشاورزی، خانگی و حتی تجاری باعث افزایش انگیزه‌های سودجویان برای استفاده از برق غیرمجاز به منظور استخراج رمز ارزها شده است.
این امر کشور را تبدیل به یکی از معدود مقاصد اصلی دستگاه‌های استخراج رمز ارز با بازدهی پایین در دنیا کرده که مشابه چنین پدیده‌ای در سایر عرصه‌های اقتصادی کشور نیز به دلیل وجود نظام چند قیمتی قابل مشاهده است و می‌توان قاچاق سوخت به دلیل تفاوت قیمت سوخت در ایران و کشورهای همسایه را مصداق این ماجرا دانست.
بر اساس این گزارش، انجام مانورهای شناسایی و جمع آوری مراکز رمز ارزهای غیرمجاز، انجام بازرسی‌های محلی و موردی به منظور شناسایی و جمع‌آوری مراکز غیرمجاز، استفاده از گزارش‌های مردمی در خصوص شناسایی این مراکز غیرمجاز، ایجاد امکان دریافت گزارش مردمی از طریق اپلیکیشن برق من، استفاده از روش‌های فنی برای کشف مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز، هماهنگی با پلیس امنیت اقتصادی ناجا و هماهنگی با دادستانی کل کشور اهم اقدامات انجام شده برای جمع آوری مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارزها است.
این گزارش حاکی است، از سال 1398 تاکنون ۶۹۱۴ مرکز غیرمجاز با حداقل قدرت برآوردی ۶۴۵ مگاوات شناسایی شده که ۲۰ درصد از این مراکز توسط گزارش‌های مردمی شناسایی شده است.
همچنین، میزان برق مصرف شده توسط مراکز غیرمجاز رمز ارز حدوداً برابر با مصرف سالیانه تمامی مشترکان در یکی از استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی یا چهارمحال بختیاری بوده که بیشترین میزان کشفیات مربوط به استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان شرقی، فارس و مرکزی است.
این گزارش می‌افزاید، رمز ارز گونه‌ای پول دیجیتال است که در آن تولید واحد پول و تایید اصالت تراکنش پول با استفاده از الگوریتم‌های رمز گذاری کنترل شده و معمولا به طور نامتمرکز بدون وابسته به یک بانک مرکزی کار می‌کند.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر