کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/10/22 17:43
با حضور وزیر نیرو؛

سامانه جامع سقا رونمایی شد/ عزم وزارت نیرو برای رصد دقیق پروژه‌های آبرسانی به روستاهای محروم

در پنجمین جلسه شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو، از سامانه جامع سقا (نظارت عالیه بر پروژه‌های آبرسانی در قالب محرومیت‌زدایی از روستاها) با حضور وزیر نیرو رونمایی شد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "میثم جعفرزاده" رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در مرکز جهاد آبرسانی گفت: شناسایی تقریبا 17 هزار روستای دارای مشکل کمی و کیفی آب طبق اولویت‌های تعریف شده، تهیه نسخه آزمایشی سامانه سقا با پنج لایه عملیاتی، برگزاری جلسات توجیهی با کلیه شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌ها، برگزاری جلسات مجمع خیرین آبرسان و تعیین هیئت موسس و تقسیم‌بندی استان‌ها به شش  بلوک از مهمترین فعالیت‌هایی بوده که تاکنون انجام شده است.
وی در خصوص اولویت‌بندی روستاهای محروم و دارای مشکل کمبود آب نیز گفت: برخی از این روستاها فاقد منبع تامین آب پایدار کیفی، منبع آب ناپایدار، دارای منبع تامین آب ولی فاقد شبکه توزیع یا مخزن ذخیره مناسب و بعضی دیگر نیز دارای منبع تامین آب ولی فاقد کیفیت مناسب هستند که اینها شناسایی شده و اقدامات لازم برای رفع مشکلات آنها بر اساس برنامه‌ریزی‌های لازم صورت خواهد گرفت.
رئیس مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو همچنین درباره بخش‌های سامانه جامع سقا اظهار داشت: این سامانه دارای پنج بخش است که شامل "شناسایی، برنامه‌ریزی و بانک اطلاعاتی"، "خیرین و حامیان مالی"، "نظارت عالیه بر پروژه‌ها"، "لایه مجریان" و "مشخصات فنی، تفاهم‌نامه و قراردادها" هستند.
وی درباره مزايای استفاده از سامانه جامع سقا اظهار کرد: مشخص شدن برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق در اجرای پروژه توسط دستگاه مربوطه و پیمانکار آن، قابلیت مشخص کردن درصد پیشرفت فیزیکی طرح‌ها و همچنین مشخص کردن زمان انجام دقیق پروژه و محل آن، قابلیت برقراری ارتباط با نرم افزارهای موجود در ادارات، کاهش نیاز حضوری مشترکان به محل اداره جهت پیگیری کار خود و کاهش هزینه‌های مربوط به حضور مشترکان، حمل و نقل در سطح شهر و دارا بودن GPS بخشی از قابلیت‌های این نرم‌افزار به‌شمار می‌آید.
جعفرزاده همچنین، افزایش رضایتمندی مشترکان و کارمندان، بایگانی تمامی پرونده‌ها به صورت الکترونیکی، برنامه‌ریزی برای دیگر پروژه‌ها، رهگیری روند انجام هر پروژه و نظارت دقیق بر مدیران و مسئولان ادارات در انجام پروژه‌ها را از دیگر ویژگی‌های سامانه جامع سقا عنوان کرد.
وی در خصوص اپلیکیشن اندرویدی این سامانه نیز گفت: در این اپلیکیشن امکانات فراوانی دیده شده تا رصد لحظه‌ای پروژه‌ها به سهولت انجام شود که از جمله می‌توان به ارسال آنلاين و آفلاين اطلاعات، قابليت تهيه عكس از پروژه، قابليت همگام‌سازي و بازيابي طرح‌ها و امنيت و دقت در ارسال اطلاعات اشاره کرد.
در این نشست همچنین با حضور وزیر نیرو از طرح لوگوی "خیرین آب" رونمایی شد.
  • خبرنگار:حسن دهقاني
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر