کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
عمومی
1400/10/04 14:35
رئیس مرکز حراست وزارت نیرو اعلام کرد:

پلمب 4981 مرکز غیرمجاز رمز ارز در کشور/ 180 هزار دستگاه ماینر کشف و ضبط شد

رئیس مرکز حراست وزارت نیرو با تشریح اقدامات صورت گرفته در استفاده غیرمجاز برق برای تولید رمز ارزها، از پلمب 4981 مرکز غیرمجاز و کشف و ضبط 180 هزار دستگاه تولید ارز دیجیتال طی سال 1399 تاکنون خبر داد.

"مجید ربیعی" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت: ساماندهی و جمع‌آوری دستگاه‌های استخراج غیرمجاز رمز ارز، یکی از فعالیت‌های صورت‌گرفته در راستای حفظ پایداری شبکه برق و جلوگیری از خاموشی‌های گسترده بوده است.
وی ادامه داد: در همین زمینه اقدامات متعددی اعم از همکاری‌های جدی با وزارتخانه‌های صمت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، قوه قضائیه، پلیس اقتصادی، شرکت‌های زیرمجموعه صنعت برق، پردازش اطلاعات مصرف جهت تعیین مکان استقرار مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز، ابلاغ و پیگیری دستورالعمل‌های لازم، تعیین پاداش و ... صورت گرفته است.
ربیعی تصریح کرد: طی سال‌های 1399 و 1400 به ترتیب 1702 و 3279 مرکز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که پیرو این شناسایی‌ها 67 هزار و 74 دستگاه ماینر در سال 1399 و 110 هزار و 22 دستگاه در سال 1400 کشف و ضبط شد که از این تعداد 23 هزار و 543 دستگاه مربوط به استان تهران بوده است.
رئیس مرکز حراست وزارت نیرو افزود: بر اساس اظهار نظر کارشناسان، توان پردازش دستگاه‌های شناسایی و معدوم شده در سال گذشته 150 هزار و 526 کیلووات ساعت و در نیمه اول سال جاری بالغ بر 369 هزار و 676 کیلووات ساعت بوده است.
رئیس مرکز حراست وزارت نیرو همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار پاون درباره اقدامات صورت گرفته برای مقابله با سرقت تجهیزات صنعت آب و برق نیز گفت: صنعت آب و برق همواره دستخوش سرقت‌هایی است که منجر به بروز اختلال در ارائه خدمات به مردم می‌شود و بر این اساس مقابله با پدیده سرقت و سارقان از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی با بیان اینکه در این رابطه در نیمه نخست سال جاری صنعت برق کشور با بیش از 160 میلیارد تومان و صنعت و آب و فاضلاب کشور با بیش از 43 میلیارد تومان خسارت مواجه بوده است، افزود: اقدامات پیشگیرانه در این زمینه همواره در دستور کار قرار داشته و دارد.
وی این اقدامات را شامل تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌ها و ارائه راهکارهای پیشگیری و به‌روز رسانی مستمر آنها، افزایش ضریب حفاظتی تاسیسات و اماکن، تعامل با نیروی انتظامی و پلیس، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی به مردم، شناسایی مناطق جرم خیز و رصد و مراقبت جدی این مناطق عنوان کرد. 

اجرای طرح تحول جهادی داوطلبانه در حراست‌های نیرو
رئیس مرکز حراست وزارت نیرو در این راستا به تشریح "طرح تحول جهادی داوطلبانه" که در معاونت‌های مرکز حراست، ادارات کل حراست شرکت‌های مادر تخصصی و مراکز آموزشی و پژوهشی وزارت نیرو به اجرا درآمده است، پرداخت و اظهار داشت: اهم وظایف حراست صیانت از دستاوردهای نظام و انقلاب و در همین راستا صیانت از اموال و تجهیزات، نیروی انسانی، اسناد و سرمایه‌های سازمان است که منجر به افزایش امنیت می‌شود.
وی با تشریح ماموریت‌های حراست وزارت نیرو در حوزه حفاظت فیزیکی، پرسنلی، حفاظت فناوری اطلاعات، اسناد، برنامه‌ریزی و آموزش و ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، خاطرنشان کرد: طرح "تحول جهادی داوطلبانه" در نیمه دوم سال جاری به اجرا درآمده است تا در راستای تحقق شعار سال و همچنین مبارزه با فساد اقتصادی و اداری شاهد تحولی در حوزه ماموریت‌های مرکز حراست در دوره جدید وزارت نیرو باشیم.
وی خاطرنشان کرد: این طرح با شناسایی ظرفیت‌های بالقوه، توان موجود و نیازسنجی‌های کارشناسی، بدون تحمیل بار مالی و صرفا با بهره‌گیری از پتاسیل‌های موجود در راستای تلاش مضاعف و جهاد داوطلبانه کارکنان حراست وزارت نیرو و با تعریف 100 پروژه از ابتدای مهرماه آغاز شده و هم اکنون به پیشرفت 25 درصدی رسیده است.
رئیس مرکز حراست وزارت نیرو برخی از این پروژه‌ها را در زمینه‌های "کاهش سرقت تجهیزات وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه"، "بازدیدهای سرزده از تاسیسات و اماکن وابسته جهت کنترل حفاظتی و منافذ ورود"، "جمع‌بندی و احصای گلوگاه‌های فساد"، "طراحی و نظارت بر سیستم‌های هوشمند حفاظتی با رعایت اصل صرفه‌جویی"، "ساماندهی، ارتقای سرورها، نرم افزارها و سخت افزارهای حراست در صنعت آب و برق بر اساس تهدیدات موجود"، "امنیت سایبری و تشکیل کارگروه‌های تخصصی در فناوری اطلاعات"، "تقویت حصار پیرامونی ستاد وزار ت نیرو و شرکت‌های تابعه"، "انجام بازرسی‌های جدید"، "برگزاری دوره‌های آموزشی-توجیهی جدید و کارگاه‌های آموزشی و مهارت آموزی مجازی" برشمرد.
ربیعی در پایان با تاکید بر اینکه عملکرد اخلاق مدارانه همواره در اولویت کار مرکز حراست وزارت نیرو قرار داشته است، افزود: بر این اساس تلاش شده است در انجام ماموریت‌ها سه رکن "شرع"، "قانون" و "عرف" مبنای عمل قرار گیرد.
  • خبرنگار:مریم حاج‌نوروز نظری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر