کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/07/20 12:34
مدیرعامل شرکت توانیر در گفت‌وگو با خبرنگار پاون:

93 درصد مشترکان خانگی قبض کمتر از 50 هزار تومان دریافت کرده‌اند/ محاسبه قبض مشترکان پرمصرف بدون یارانه انرژی

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: بیش از 93 درصد مشترکان خانگی (معادل 27 میلیون مشترک) به‌دلیل رعایت الگوی مصرف ماهانه کمتر از 50 هزار تومان صورتحساب دارند.

"محمدحسن متولی‌زاده" در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) در خصوص شائبه قبوض نجومی برق اظهار کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از 85 میلیون قبض برق برای 30 میلیون مشترک خانگی صادر شده که از این رقم بیش از 93 درصد معادل 27 میلیون مشترک به‌دلیل رعایت الگوی مصرف ماهانه کمتر از 50 هزار تومان صورتحساب دارند.
وی اضافه کرد: تعداد بسیار محدودی در حد 2 درصد از مشترکان که بیشتر از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف کردند، به‌دلیل مصارف مازاد بر الگو (بالاتر از 600 کیلووات ساعت) صورتحساب آن‌ها با نرخ انرژی تجدیدپذیر محاسبه شده و قبوض آن‌ها افزایشی بوده است.
مدیرعامل شرکت توانیر خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه مجلس در بودجه اعلام شده است که برای مصارف بالاتر از الگوی منطقه‌ای یارانه‌‌ای پرداخت نشود، لذا برق تجدیدپذیر به این معناست که دیگر یارانه‌ای برای آن تعلق نمی‌گیرد و این موضوع توسط وزارت نیرو تائید و ابلاغ شده است.
بر اساس بند "ی" تبصره 8 قانون بودجه 1400، وزارتخانه‌های نفت و نیرو موظفند در سال 1400 تعرفه‌های آب، برق و گاز مشترکان خانوارهای کشور را به‌گونه‌ای اصلاح نمایند که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان کم مصرف خانوارهای محروم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف به صورت یارانه‌ای، مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به‌صورت غیر یارانه‌ای و بر اساس الگوی افزایش پلکانی (آی.بی.تی) تعیین شود.
طبق این داده‌ها، مشترکان بد مصرف که تعداد آنها به 850 هزار مشترک می‌رسد، بیش از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف داشته‌اند و طبق مصوبه مجلس یارانه انرژی آنها حذف شده است.
بر اساس این گزارش‌، در قبوض برق تابستان 1400 به دلیل گرمای قابل توجه، رقم‌های بالای قبض برق برای کمتر از 2 درصد مشترکان بسیار پرمصرف دیده می‌شود که کاملا منطبق با مصرف آنهاست. مشترکانی که قبض برق بالایی دارند باید علت را در میزان و نحوه مصرف برق خود جستجو کنند، چرا که تعرفه برق گروه پرمصرف بدون یارانه انرژی محاسبه می‌شود.
یکی از مهم‌ترین علت‌های مصرف بالای برق بخش خانگی در تابستان، استفاده از سیستم‌های سرمایشی متعدد و یا وسایل برقی غیراستاندارد است که مصرف برق چندبرابری را در خانوار رقم می‌زند، بنابراین برای تهیه لوازم خانگی حتما باید به برچسب انرژی هر محصول و میزان برق مصرفی آن توجه داشت.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر