کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/07/19 16:25
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

مجموع مصرف سوخت سالیانه نیروگاه‌های حرارتی 82 میلیارد مترمکعب است/ ضرورت خروج نیروگاه‌های راندمان پایین برای صرفه‌جویی در سوخت

وزیر نیرو با بیان اینکه مجموع مصرف سوخت سالیانه نیروگاه‌های حرارتی 82 میلیارد مترمکعب است، گفت: با خروج نیروگاه‌های راندمان پایین می‌توانیم قدم‌هایی را در راستای صرفه‌جویی در سوخت برداریم.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی اکبر محرابیان" امروز دوشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه میان وزارتخانه‌های صمت و نیرو در خصوص احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن که با حضور وزیر صمت برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر حدود 83 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی داریم که شامل 12 هزار و 500 مگاوات نیروگاه برق‌آبی، 1000 مگاوات نیروگاه اتمی، 800 مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و الباقی هم نیروگاه‌های حرارتی است.
وی اضافه کرد: در بخش حرارتی مجموع مصرف سوخت سالیانه 82 میلیارد مترمکعب گاز یا موارد جایگزین است. محور بسته 35 هزار مگاواتی که در برنامه وزارت نیرو آمده، کاهش مصرف سوخت است. مهم‌ترین عاملی که به دنبال همین بسته 35 هزار مگاواتی هستیم، این است که بتوانیم مصرف سوخت کشور را با راه‌اندازی بخش بخار، استفاده از سیکل ترکیبی و به‌ویژه استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر، کاهش و راندمان نیروگاهی را افزایش دهیم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در این بین برنامه‌ریزی کرده‌ایم چند نیروگاهی که راندمانی پایین‌تر از 20 درصد دارند و متاسفانه در حال حاضر در حال تولید برق هستند را از چرخه نیروگاهی کشور خارج کنیم.
محرابیان ادامه داد: بعد از اجرای این برنامه چهار ساله افزایش 35 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، ما دیگر هیچگونه مصرف اضافه‌ای برای سوخت نخواهیم داشت، چراکه در بخش‌های بخار و تجدیدپذیر نیازی به اضافه کردن سوخت نداریم و با حذف نیروگاه‌های پرمصرف، یک ظرفیت سوخت مشخصی برای ما ایجاد می‌شود.
به‌گفته وی، وزارت نیرو از توسعه نیروگاه‌های اتمی به‌شدت حمایت کرده و حتی برای این موضوع برنامه مشخصی دارد، چرا که نیروگاه‌های اتمی برای شبکه‌های برق هر کشوری ضروری محسوب می‌شوند. این نیروگاه‌ها باعث پایداری شبکه شده، فرکانس را تنظیم می‌کنند و نیروگاه‌هایی هستند که راندمان بالایی را دارا هستند.
وزیر نیرو با بیان اینکه تفاهم‌نامه با وزارت صمت، جزئی از بسته 35 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی است، افزود: این بسته به تصویب دولت رسیده و همه اعضای دولت روی آن تاکید دارند. وزارت نفت نیز از این بسته حمایت می‌کند، چرا که ما با افزایش راندمان نیروگاهی، سعی در کاهش مصرف سوخت داریم.
عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه در صنعت برق به‌طور کامل خودکفا هستیم، خاطرنشان کرد: انواع تجهیزات، ماشین‌آلات و قطعات صنعت برق را در داخل تولید کرده و بخش قابل توجهی از خدمات فنی مهندسی را به کشورهای اقصی نقاط دنیا ارائه می‌دهیم. برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور نیز قوانین حکم می‌کند حداکثر استفاده از توان داخلی انجام شود.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر