کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1400/03/21 12:23
یادداشت؛

ضرورت احداث نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک

حمیدرضا عظیمی، معاون توسعه طرح‌های شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی

برق به عنوان یکی از مهم‌ترین زیر ساخت‌های توسعه کشور، جز لاینفک زندگی امروزی است که با پیشرفت تکنولوژی و نفوذ گسترده آن در زوایای مختلف زندگی، به یک نیاز بنیادی در جوامع بدل شده است. دستیابی پایدار و مطمئن به این مهم، مستلزم نیازسنجی، برنامه‌ریزی دقیق و تامین منابع مورد نیاز است.
 توسعه ظرفیت تولید برق کشور شامل آرایشی از نیروگاه‌های تامین کننده بار پایه، میانی و پیک است. نیروگاه‌های بخاری و سیکل‌ترکیبی جهت تامین بار پایه کشور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در سال‌های اخیر ظرفیت توسعه تولید به نیروگاه‌های گازی و سیکل‌ترکیبی اختصاص یافته است که با توجه به دورنمای تامین گاز برای تولید برق کشور در سال‌های آتی و به منظور افزایش اطمینان از تامین برق کشور در شرایط اضطراری، اختصاص بخشی از ظرفیت تولید برق به نیروگاه‌هایی که متکی به سوخت گاز نمی‌باشند، همانند نیروگاه‌های بخاری ضروری است.
به همین منظور در راستای اجرای سياست‌های صنعت برق کشور به منظور استفاده بهينه از سوخت مصرفی نيروگاه‌ها و افزايش راندمان توليد، تامین برقی پایدار جهت عرضه به شبکه سراسری و توسعه سواحل مکران، احداث نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک از محل وام اعطایی دولت فدراسیون روسیه به دولت جمهوری اسلامی ایران در دستور کار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفت.
این نیروگاه دارای چهار واحد بخار 350 مگاواتی در 140 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺷـﺮق ﺷﻬﺮﺳـﺘﺎن ﺑﻨـﺪرﻋﺒﺎس در ساحل دریای عمان و در زمینی به مساحت 199 هکتار احداث می‌شود.
توانايی نيروگاه‌های بخار در توليد بار كامل در ماه‌های گرم سال (بر خلاف توربين‌های گازی) از مشخصه‌های بارز اين نوع نيروگاه بوده که با توجه به نیاز شبکه برق کشور در خصوص تامین بار پایه توسط واحدهای با ظرفیت بالا، استفاده از این نوع نیروگاه ها را جهت تامین برق پایدار و مطمئن برای شبکه برق کشور اجتناب ناپذیر می‌کند.
از سوی دیگر با توجه به چشم‌انداز بلند مدت توسعه‌ای در سواحل مکران لزوم ایجاد تاسیسات زیربنایی از جمله نیروگاه در این منطقه اهمیت دو چندان دارد. لازم به ذکر است احداث نیروگاه بخار در اين منطقه از يک‌سو با توجه به دور بودن از مناطق مسکونی و صنعتی، از نظر مسائل پدافند غيرعامل بسيار مناسب است و همچنین به لحاظ امكان استفاده از  آب دريا برای سيستم خنک‌كننده و ديگر مصارف نيروگاه، مصرف آب شيرين بطور كامل حذف می‌گردد که با توجه به مشکلات تامین آب مورد نیاز نیروگاه‌های بخار در مناطق مرکزی کشور این معضل را نیز حل کرده است.
از خصوصيات و امتیاز‌های ديگری نيروگاه‌های بخاری راندمان حرارتی بهينه آن‌ها است که با توجه به تکنولوژی مورد استفاده در این نیروگاه واحدهای بخاری آن با راندمان حراتی حدود 46 درصد با چند درصد افزايش نسبت به توربين‌های گازی در جايگاه بهتری قرار دارد.
قابليت بهره‌برداری با استفاده از سوخت‌های ارزان قيمت از دیگر مزایای نیروگاه‌های بخاری است. اين قابليت با توجه به کمبودهای احتمالی گاز طبيعی در ايام سرد سال و عدم ضرورت استفاده از سوخت گران قيمت(گازوئيل) بسيار قابل توجه و با اهميت است بطوری که در دسترس نبودن واحدها بدليل کمبود و فقدان سوخت گاز طبيعی را تقريبا منتفی می‌کند.
قابليت بهره‌برداری و در دسترس بودن بالا از دیگر مزایایی است که معيار بسيار مهمی برای توليد بار پايه در شبکه محسوب مي‌شود. همچنین کمترين هزينه نگهداری و تعميرات بدليل استهلاک کمتر تجهيزات نسبت به انواع ديگر نيروگاه‌های حرارتی و در نتيجه انجام تعميرات در فواصل طولانی‌تر بخش دیگری از خصوصیات نیروگاه‌های بخاری است.
از دیگر امتیازات این نیروگاه‌ها تاثير كمتر شرايط محيطی نيروگاه (ارتفاع ساختگاه از سطح دريا، دمای محيط و...) در ميزان توليد است به طوری که توليد بار در طول فصول مختلف سال (تقريبا) ثابت مانده و به عبارت ديگر تامين بار مورد نياز شبکه در روزهای گرم تابستان که معمولا مصرف در اوج خود قرار دارد قابل دستيابی است.
همچنین در این میان نباید از عمر طراحی و بهره‌برداری اقتصادی بسيار بالا نسبت به انواع ديگر نيروگاه‌ها غافل شد. از طرفی از بعد توليد الکتريسيته قابل فروش و درآمد مستقيم نيز واحدهای بخاری بدليل قابليت دسترسی (Availability) و قابليت اطمينان  (Reliability) بالا در جايگاه بهتری نسبت به نيروگاه‌های حرارتی ديگر قرار دارند.
در پایان بایستی به این مسئله نیز اشاره کرد که تجزيه و تحليل هزينه‌ها و درآمدهای توليد در انواع نيروگاه‌ها نشان مي‌دهد که یکی از اقتصاد‌ی‌ترين واحدها برای بهره‌برداری با ضريب بار بيش از 60 درصد (که واحدهای بخاری بدليل توليد بار پايه در اين منطقه قرار می‌گيرند) واحدهای بخاری هستند.
  • خبرنگار:زهرا جعفری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر