کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/03/18 14:37
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان:

منابع تولید آب شرب گیلان با ظرفیت کامل در مدار بهره‌برداری قرار دارند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تنش آبی، گفت: منابع تولید آب شرب استان با ظرفیت کامل در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سید محسن حسینی" با اعلام این خبر اظهار کرد: تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان واقع در منطقه سنگر با تولید 5 هزار و 200 لیتر بر ثانیه، سهم عمده‌ای در تولید آب استان دارد که 4 هزار و 600 لیتر بر ثانیه از سد آیت الله بهجت (ره)، تأمین می‌شود.
وی اضافه کرد: در مجموع از 8 هزار لیتر بر ثانیه تولید آب استان، حدود 5 هزار و 600 لیتر بر ثانیه معادل 70 درصد توسط تصفیه‌خانه‌های آب و حدود 2 هزار و 400 لیتر بر ثانیه معادل 30 درصد توسط منابع آب زیرزمینی شامل 648 حلقه چاه و 580 دهنه چشمه در حال تامین است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته جهت ارتقا و پایداری تولید، انتقال و توزیع آب شرب 400 روستای استان، گفت: حفر، تجهیز و راه اندازی 25 حلقه چاه، بهسازی 51 حلقه چاه و 9 دهنه چشمه، اصلاح و توسعه 218 کیلومتر شبکه آب و استاندارد سازی 1177 فقره انشعاب از جمله پروژه‌هایی بود که در همین راستا طی سال 99 اجرا شد.
حسینی افزود: علی‌رغم اقدامات انجام شده در سال گذشته، پیش‌بینی می‌شود با توجه به کاهش بارندگی در کشور به ویژه در سطح استان گیلان و تأثیر آن بر کاهش دبی چشمه‌ها و چاه‌های منطقه، تعداد روستاهای دارای تنش آبی امسال به 313 روستا برسد.
وی با اشاره به تمهیدات پیش‌بینی شده جهت مدیریت تنش آبی در تابستان امسال گفت: تشکیل هفتگی جلسات ستاد پایش تنش آبی، حفر 8 حلقه چاه، بهسازی 102 دهنه چشمه و 30 حلقه چاه، تأمین برق اضطراری با استفاده از 30 دستگاه دیزل ژنراتور، اصلاح و توسعه 30 کیلومتر از خطوط آبرسان، خرید تانکر آبرسانی ثابت و سیار و دستگاه بسته بندی آب جهت استقرار در مناطق شرق و غرب دور استان از مهم‌ترین اقدامات برنامه‌ریزی شده برای گذر از تنش آبی پیش رو است.
  • خبرنگار:لیلا علیزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر