کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/03/11 11:23
مدیرعامل آب و فاضلاب استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد:

بهره‌مندی 70 هزار ساحل‌نشین مکران در سیستان و بلوچستان از نعمت آب/ جزئیات اجرای 5 طرح بزرگ آب و فاضلاب در سواحل استراتژیک ایران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: توسعه بخش‌های آب و فاضلاب سواحل مکران در قالب پنج طرح در حال اجرا بوده و تاکنون ۷۰ هزار نفر از نعمت آب پایدار بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا قاسمی" با بیان اینکه برای این طرح‌ها تاکنون بالغ بر 329 میلیارد تومان هزینه شده و جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند شده است، افزود: دو مجتمع آبرسانی روستایی شامل مجتمع ۲۶۱ روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد و مجتمع ۲۸ روستایی بندینی با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد در دست اجراست و تاکنون جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر از این طرح بهره‌مند شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 269 روستا به شبکه آب متصل شده‌ است، اضافه کرد: از این تعداد، 241 روستا با جمعیت 61 هزار نفر طی سال گذشته با تلاش جهادگونه از نعمت آب شرب سالم بهره‌مند شدند. 
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: دو طرح نیز در حوزه فاضلاب در برنامه قرار دارد که احداث شبکه فاضلاب برای شهرهای چابهار و کنارک با پیشرفت فیزیکی ۶۱ و ۵۱ درصد است که تاکنون ۸۵۵ میلیارد ریال هزینه شده است و برای تکمیل به ۳۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد‌.
این مقام مسئول با اشاره به پنجمین طرح که اصلاح شبکه توزیع شهر چابهار است، افزود: اصلاح، بازسازی و نوسازی شبکه یکی دیگر از پروژه‌های حائز اهمیت آبفا است که به عنوان دغدغه باقی مانده است. 
وی ادامه داد: این مهم که جمعیتی بالغ بر ۱۱۵ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد به ۱۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و تاکنون متأسفانه اعتباری تخصیص داده نشده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: برای تکمیل این پنج طرح مجموعاً اعتباری معادل ۶۱۲ میلیارد تومان نیاز است.
قاسمی در خاتمه، آب را کلید توسعه پایدار دانست و خاطرنشان کرد: توسعه آب شرب شهری و روستایی، راهبردی برای بهبود زندگی اقتصادی و اجتماعی است و به عنوان یکی از محورهای کلان فقرزدایی و عدالت اجتماعی مطرح است و در این چارچوب باید تلاش‌های زیادی برای بهبود و ارتقای سطح زندگی و جبران عقب‌ماندگی‌ها کرد.
  • خبرنگار:نازنین کاوه بیرجندی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر