کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/03/10 07:53

مشکل آب 79 روستا در استان زنجان حل شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: سال گذشته 174 روستا در استان زنجان با مشکل کم آبی مواجه بودند که امسال با اقدامات انجام شده، مشکل آب 79 روستا رفع شده و اهالی این روستاها از آب شرب بهداشتی و پایدار بهره‌مند شدند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علیرضا جزء قاسمی» اظهار کرد: امسال در تابستان پیش رو نیز با تمهیدات انجام شده هیچ کمبود آبی در حوزه شهری استان نداشته و در حوزه روستایی نیز پیش‌بینی می‌کنیم 36 روستا با کمبود آب مواجه و نیاز به آبرسانی سیار داشته باشند.
وی تصریح کرد: امسال میزان بارندگی‌ها در استان زنجان نسبت به سال گذشته 51 درصد و نسبت به بلندمدت نیز بیش از 36.8 درصد کاهش داشته است.
وی افزود: کشور ایران در اقلیم گرم و نیمه خشک قرار گرفته و میزان بارندگی‌ها در آن یک سوم میانگین جهانی است، اما در میزان مصرف آب دو برابر میانگین جهانی است.
وی سازگاری با کم آبی را تنها راه گریز از شرایط حاضر عنوان کرد و افزود: متاسفانه 91 درصد وسعت استان زنجان با خشکسالی خفیف تا خشکسالی بسیار شدید درگیر بوده و باید با مدیریت مصرف این شرایط را کنترل کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با اشاره به اینکه از 907 روستای استان زنجان 618 روستا معادل 90 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب قرار دارند.
جزءقاسمی بیان کرد: سال جاری در 50 سال گذشته خشک ترین سال بوده و تابستان بسیار سختی از لحاظ کمبود منابع آبی خواهیم داشت.
این مسئول با اشاره به کاهش 68 درصدی میزان ورودی آب سدهای استان گفت: زنگ خطر کم آبی در استان زنجان به صدا در آمده و با همراهی اهالی رسانه و همت مردم استان می‌توان از این بحران عبور کرد.
وی دغدغه اصلی شرکت آب و فاضلاب در خصوص تامین آب روستایی را در مناطقی عنوان کرد که آب آشامیدنی از طریق چشمه‌ها، قنات و چاه‌های نیمه عمیق تامین می‌شود و به شدت تحت تاثیر شرایط اقلیمی قرار دارند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: مشکل کمبود آب در روستاها، بخشی مربوط به کمبود منابع آبی و بخش عمده آن نیز مربوط به عدم رعایت الگوی مصرف و استفاده از آب آشامیدنی برای آبیاری باغات، احشام و انشعاب‌های غیرمجاز است.
  • خبرنگار:مهدی کلانتری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر