برق
1400/03/03 16:43
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

گرم شدن زودهنگام هوا و تولید بالای رمزارزها دلیل خاموشی‌ها/ تلاش مضاعف مجلس و دولت برای کاهش خاموشی‌ها

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بنابر گزارش مسئولان وزارت نیرو، در سال جاری بین ۸ تا ۹ هزار مگاوات افزایش مصرف برق داشتیم که دلیل آن را گرم شدن زودهنگام هوا و تولید بالای رمزارزها می‌دانند، این درحالی است که دستگاه های تولید رمزارز بسیار پرمصرف هستند که عموماً به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری خانه ملت، "فریدون عباسی" در تشریح جلسه صبح امروز (دوشنبه 3 خرداد) کمیسیون انرژی با حضور "همایون حائری" معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و برخی دیگر از مسئولان این وزارتخانه در این حوزه خبر داد و گفت: در جلسه امروز مشکلات وزارت نیرو در حوزه تامین برق مورد نیاز در اوج مصرف، مطرح شد تا مجلس بتواند در جهت رفع مشکل وزارت نیرو، رفاه حال مردم همکاری لازم را با آن‌ها داشته باشد.
نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس یازدهم ادامه داد: مشکلات مربوط به کمبود برق به دو دسته فعلی و درازمدت قابل بررسی است، برای حل مشکلات فعلی لازم است وزارت نفت با نیروگاه های محلی در اختیار خود، به کمک وزارت نیرو بیاید. در واقع نیروگاه‌های برق مازاد خود را وارد شبکه کند تا بتوان مقداری از کمبود را جبران کرد، همچنین صنایع دیگر که دارای نیروگاه هستند نیز باید وارد میدان شوند، البته وزارت نیرو باید تضامین لازم را به آن‌ها دهد تا بتوان مشکل کمبود برق در اوج گرما را حل کرد.
عباسی افزود: بنابر گزارش مسئولان وزارت نیرو، در سال جاری بین 8 تا 9 هزار مگاوات افزایش مصرف برق داشتیم که دلیل آن را گرم شدن زودهنگام هوا و تولید بالای رمزارزها می دانند، این درحالی است که دستگاه های تولید رمزارز بسیار پرمصرف هستند که عموماً به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.
به گفته این نماینده مجلس بسیاری از کارخانجات و صنایع تعطیل یا ورشکسته شده، به سمت تولید رمزارز رفته‌اند و این فعالیت غیرقانونی مصرف برق را بسیار بالا برده است.
وی با بیان اینکه هر ماینر بین 2 تا 3 کیلووات مصرف برق دارد و حدود 800 هزار دستگاه رمرارز به صورت قاچاق وارد کشور شده است که 24 ساعته برق مصرف می کنند، اظهار کرد: در این شرایط باید با کمک نیروی انتظامی، دادستانی، وزارت نیرو و وزارت ارتباطات این فعالیت ها شناسایی شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم توضیح داد: رمزارزها در صورت فعالیت مجاز صرفاً در حد 321 مگاوات مجوز تولید دارند، البته باید از آن‌ها مجوز گرفته شود که در ساعات پرمصرف این کار را انجام ندهند.
وی با بیان اینکه 10 درصد از کل تولید رمزارز جهان در ایران انجام می شود، گفت: به دلیل قیمت پایین برق در کشور، ایران به عنوان بهشت تولید رمزارزها شناخته شده است، این در حالی است که توجه به انرژی های تجدیدپذیر مسئله دیگری بود که در این جلسه به آن تاکید شد، درواقع باید نرخ خرید برق از تولیدکنندگان این نوع انرژی واقعی شود، تا سرمایه گذار بتواند در مدت 5 سال سود خود را دریافت کند، اما عدم پرداخت نرخ واقعی به آنها موجب شده که سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در این میدان نداشته باشند.
عباسی اجرای قانون اصل 44 را در رابطه با تجدیدپذیرها با هدف افزایش رغبت بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در این حوزه ضروری دانست و گفت: مجلس اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا هر چه سریعتر این قانون در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اجرایی شود.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: در این جلسه بر انجام اقدامات دقیق تر و سریع‌تر در زمینه تعمیرات نیروگاه‌ها با هدف افزایش راندمان آن‌ها نیز تاکید شد و در نهایت مسئولان حاضر در جلسه از تلاش مضاعف برای کاهش خاموشی ها در روزهای آینده و به ویژه فصل تابستان خبر دادند.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر

اخبار مرتبط