کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/02/27 08:10
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد:

113 روستای مشهد امسال با تنش آبی مواجه می‌شوند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با تأکید بر شرایط سخت آبی پیش‌رو در تابستان امسال گفت: به‌رغم اقدامات انجام شده در سال گذشته و برنامه‌ریزی‌های پیش‌رو در حوزه روستاها، تعداد 113 روستا در سال جاری با تنش آبی مواجه می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین اسماعیلیان" در دیدار با نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که با اقدامات انجام شده در سال 99 از قبیل حفر و بهسازی 35 حلقه چاه، اصلاح و توسعه 70 کیلومتر شبکه آب و استانداردسازی 3 هزار و 562 فقره انشعابات، مشکل 45 روستا از 140 روستای تحویلی که دارای تنش آبی بودند، مرتفع شد، افزود: به‌رغم اقدامات انجام شده در سال گذشته، پیش‌بینی می‌شود با توجه به کاهش بارندگی در کشور و بویژه منطقه شرق و خراسان رضوی، تعداد روستاهای دارای تنش آبی در سال 1400 به عدد 113 برسد.
وی در خصوص تمهیدات پیش‌بینی شده جهت مدیریت تنش آبی برای سال جاری افزود: حفر 29 حلقه چاه، احداث 11 مخزن و 7 ایستگاه پمپاژ، اصلاح و احداث 38 کیلومتر شبکه توزیع و 35 کیلومتر خط انتقال از جمله مهمترین اقدامات برنامه ریزی شده برای گذر از تنش آبی پیش رو به‌شمار می‌آید.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص مشکلات و چالش‌های موجود در روستاها اظهار داشت: کمبود شدید اعتبارات، فراوانی انشعاب‌های غیرمجاز، استفاده از آب شرب جهت سایر مصارف از جمله دام روستایی، توسعه بی‌رویه روستاها و باغ ویلاها، تعداد زیاد روستاهای نیازمند آبرسانی سیار و کمبود تانکر و عدم همکاری لازم برخی دستگاه‌ها در صدور مجوز برای انجام عملیات اجرایی از مهمترین چالش‌های پیش‌رو در حوزه روستاها محسوب می‌شود.
در بخش دیگری از این نشست، "محمدحسین بحرینی" نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر و قدردانی از شرکت آب و فاضلاب مشهد، اقدامات انجام شده این شرکت را تحول بزرگی در حوزه آب شرب روستایی در شهرستان مشهد دانست و افزود: قبلا روستاها در وضعیت بلاتکلیفی بودند، اما طی سال 99 اقدامات شاخصی توسط شرکت آب و فاضلاب مشهد در راستای کاهش مشکلات تامین آب در سطح روستاها انجام شده است.
حجت الاسلام "نصراله پژمانفر" دیگر نماینده مردم مشهد نیز در این جلسه، حضور نمایندگان مردم برای همکاری و پیگیری مسائل و مشکلات را یک فرصت دانست و اظهار داشت: جهت ساماندهی مناسب و مدیریت تنش آبی در روستاها می‌بایست یک تقسیم بندی و تفکیک بین روستاهای بخش مرکزی و دیگر بخش‌ها صورت پذیرد. وی تاکید کرد: اقدامات شرکت آب و فاضلاب مشهد باید با گزارش‌های میدانی که از روستاها انجام خواهد شد تطبیق داده شود.
در پایان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه در حال حاضر 92 درصد از روستاهای شهرستان مشهد تحت پوشش این شرکت قرار دارند، خاطرنشان کرد: ‌به‌رغم مشکلات مالی، به مسائل روستاها توجه کامل داریم و متعهد هستیم تا با تحقق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و همکاری‌های مطلوب دهیاری‌ها و شوراها در امر مشارکت و احداث تاسیسات، مشکلات مردم و روستائیان حل شود.
  • خبرنگار:محمدرضا برازنده‌پور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر