کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/02/15 15:41
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان:

کشاورزان سمنانی، کشت بهاره را متناسب با آب در اختیار مدیریت کنند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به روند خشکسالی موجود در استان، از کشاورزان این استان خواست تا کشت بهاره خود را با توجه به منابع آب در اختیار برنامه ریزی و مدیریت کنند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ایرج حیدریان" به کاهش 63 درصد نزولات آسمانی در سال آبی جاری اظهار داشت: خشکسالی تاثیر بسزایی در روند آب‌های سطحی و ذخائر مخازن ایجاد کرده است و کشاورزان در نقاط مختلف استان باید با توجه به این کمبودها کشاورزی بهاره خود را مدیریت کنند.
وی گفت: کشاورزان شهرستان‌های گرمسار، آرادان، دامغان و شاهرود بعد از کشت زمستانه، کشت بهاره را باید متناسب با منابع آبی در اختیار و حجم پیش بینی شده در کنتورهای هوشمند آنها برای بهره برداری از چاهها برنامه ریزی نمایند تا در فصل گرم سال با مشکل مواجه نشوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان یادآور شد: کشاورزان عزیز در صورت بی توجهی به مدیریت مصرف و منابع آب در اختیار در تابستان بر اثر کاهش منابع آب دچار آسیب و خسارت خواهند شد.
حیدریان با اشاره به کاهش دبی منابع آب‌های سطحی و نیز افت منابع آب زیرزمینی اظهار داشت: این امر سبب شده است تا در حال حاضر از ذخیره سازی سدها و سهم آبی سال گذشته استفاده نماییم.
وی افزود: آورد حبله رود از 12 مترمکعب  در ثانیه سال گذشته در حال حاضر به 3.8 مترمکعب در ثانیه کاهش یافته و به گفته کارشناسان با توجه به نبود ذخایر برفی در بالادست احتمالا این رقم نیز در تابستان کاهش خواهد یافت.
  • خبرنگار:حميدرضا قزويني
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر