کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1400/02/15 12:59
فرماندار بجستان هشدار داد؛

هدر رفت آب شيرين در بخش کشاورزي شهرستان بجستان

فرماندار بجستان نسبت به تامين آب شرب اين شهرستان با توجه به کاهش بارش‌ها هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ابراهیم کردیانی" با اشاره به سهم بيش از 90 درصدي مصرف آب در بخش کشاورزي گفت: نگاه سنتي به مصرف منابع آب در شهرستان‌هاي کويري از جمله بجستان و عدم ارائه الگوي مناسب کشت توسط دستگاه‌هاي متولي، موجب هدر رفت منابع آب شيرين در بخش کشاورزي شهرستان شده است.
وي گفت: در فروردين امسال در مجموع هفت دهم ميلي‌متر بارش در بجستان ثبت شد که اين رقم در بدترين شرايط خشکسالي در دهه اخير يعني فروردين 92 هفت ميلي‌متر و سال 94 هفت و هفت دهم ميلي‌متر بود.
وي کاهش 71 درصدي بارندگي در سال زراعي جاري نسبت به سال قبل و کاهش 47 درصدي نسبت به دوره آماري 10 ساله اخير را نگران کننده دانست و گفت: خشکسالي امسال اثر قابل ملاحظه‌اي بر بخش‌هاي مختلف به‌ويژه مراتع داشته و بار مشکلات تامين آب در بخش شرب، دامداري و کشاورزي در شهرستان را چندين برابر کرده است.  
کردیانی با تاکيد بر مديريت درست منابع آبي توسط بخش‌هاي مختلف کشاورزي، صنعتي، شرب و بهداشت، از شهروندان و روستانشینان خواست با مديريت و رعايت الگوي مصرف، نسبت به صرفه‌جويي در مصرف آب اهتمام لازم را داشته باشند تا کم آبي منجر به قطع و يا منطقه بندي و سهميه بندي آب نشود.
  • خبرنگار:علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر