کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/02/15 08:02

480 کیلومتر از انهار گیلان لایروبی شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان، از لایروبی حدود 480 کیلومتر انهار و زهکش‌های استان خبر داد.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد جواد خانی پور" با اعلام این خبر گفت: هر ساله به منظور افزایش راندمان شبکه‌های آبیاری و انهار به‌دلیل رشد گیاهان و شیب کم موجود در جلگه، انهار و زهکش‌ها لایروبی می‌شوند که تاکنون حدود 480 کیلومتر از انهار و زهکش‌ها در استان لایروبی شده‌ است.
وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 95 درصد انهار و زهکش‌های استان لایروبی شده است، اظهار کرد: در مجموع برای امسال لایروبی حدود ۵۰۰ کیلومتر از انهار و رودخانه‌های استان برنامه‌ریزی شده است.
خانی پور با اشاره به وجود 370 سردهنه خاکی در سطح استان گیلان افزود: تاکنون 356 مورد از این سردهنه‌ها بازسازی و آبگذاری شده و مابقی نیز در اسرع وقت آبگذاری خواهند شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تاکید بر استفاده از تمامی منابع آبی موجود در جهت تامین آب کشاورزی گفت: حدود 60 درصد از ایستگاه‌های پمپاژ و چاه‌های عمیق تاکنون سرویس و راه‌اندازی شده و مابقی نیز در صورت نیاز وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.
وی در پایان افزود: کشاورزان گیلانی ضمن رعایت تقویم زراعی، از اولین مرحله آبگذاری که هم اکنون در کانال‌های آبیاری جاری است، در جهت نشاکاری برنج استفاده کنند.
  • خبرنگار:مهدی لطفی چهارده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر