کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1400/02/12 17:00
برای تامین آب شرب مردم قوچان؛

آب سد تبارک قوچان 200 لیتر بر ثانیه رهاسازی شد

آب سد تبارک به میزان 200 لیتر بر ثانیه برای تامین آب شرب مردم قوچان رهاسازی شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسینی جعفرآبادی" مدیر امور منابع آب شهرستان قوچان گفت: هم اکنون تراز مخزن سد در بالاترین تراز خود از زمان آبگیری قرار دارد و دارای حجم ذخیره 31 میلیون متر مکعب است که با توجه به خشکسالی اخیر می‌تواند نقطه تکیه‌گاهی برای تامین نیازهای ضروری منطقه باشد.
وی تصریح کرد: با توجه به عملیات اجرایی خط انتقال آب شرب از سد تبارک‌آباد به تصفیه‌خانه شهر قوچان در داخل بستر رودخانه تبارک‌آباد و عدم وجود جبهه کاری، جهت عبور جریان آب از طریق مسیر رودخانه و نیز درخواست شرکت آب و فاضلاب شهرستان قوچان مبنی بر کسری مخازن آب شرب به دلیل خشکسالی اخیر و نیاز به دبی 160 لیتر بر ثانیه جهت تامین آب شرب شهر قوچان، با تمهیدات صورت گرفته و حفر کانال‌های انحرافی در مسیر رودخانه به میزان 200 لیتر بر ثانیه آزادسازی از طریق سد تبارک آباد بدون ایجاد مزاحمت در عملیات اجرایی خط پروژه صورت گرفت.
مدیر امور منابع آب قوچان یادآور شد: در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی به کشاورزان توصیه می‌شود از برداشت‌های غیر‌مجاز خودداری کنند. هرگونه برداشت‌های غیرمجاز آب به صورت شبانه با پمپ تخلف محسوب می‌شود و برابر ضوابط قانونی با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: سد تبارک آباد از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی در فاصله 30 کیلومتری شمال شرق قوچان واقع شده و دارای حجم 60 میلیون متر مکعب و با اهداف تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت و نیز کنترل سیلاب‌های مخرب احداث شده است.
  • خبرنگار:سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر