کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1400/02/01 11:30
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد:

متوسط بارندگی امسال مشهد، یک سوم سال گذشته است/ تابستان سخت آبی پیش‌روی این کلانشهر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه متوسط بارندگی این شهر در سال آبی جاری حدود یک سوم بارندگی سال گذشته است، گفت: با توجه به کاهش شدید حجم بارندگی‌ها، کلانشهر مشهد امسال تابستان سختی را از لحاظ تأمین آب پیش روی خود دارد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین اسماعیلیان" با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر 50 درصد از حجم آب آشامیدنی شهروندان مشهدی از دریاچه‌های پشت سدهای طرق، ارداک، دوستی و کارده تأمین می‌شود.
وی محل تأمین نیمی دیگر از آب مورد نیاز کلانشهر مشهد را چاه‌ها، یک دهنه چشمه و دو رشته قنات دانست و اظهار کرد: کاهش حجم بارش نزولات آسمانی که ظرف چند ماه اخیر با آن مواجه بوده‌ایم، بر افت میزان ذخیره آب در همه این منابع اعم از سدها، چاه‌ها و قنات‌ها تأثیر مستقیم داشته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد، کاهش بارندگی فروردین ماه جاری را بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: چنین وضعیتی در طول 40 سال اخیر تجربه نشده است و در نتیجه آن به‌طور قطع با شرایطی خاص مواجه هستیم.
اسماعیلیان ادامه داد: متوسط بارندگی مشهد در سال آبی جاری حدود یک سوم بارندگی سال گذشته است و با این کاهش بارندگی و با توجه به ناپایداری منابع تأمین آب روستاها، تعداد روستاهای مشهد که به صورت تانکری آبرسانی می‌شوند ممکن است به 60 روستا در تابستان امسال برسد.
وی افزود: از پارسال با طرح موضوع یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، اقدامات خوب و قابل توجهی در خصوص برطرف کردن مشکلات آب 79 روستای دارای شرایط حاد نظیر حفر 19 حلقه چاه صورت گرفت و اگر این اقدامات انجام نمی‌شد با شرایط حادتری مواجه می‌شدیم.
​مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اظهار داشت: علاوه بر کاهش بارندگی، میانگین دما نیز در فروردین، هشت درجه افزایش یافته و از 15 درجه در فروردین سال قبل به 23 درجه رسیده است که این افزایش دما نیز روی مصرف آب تأثیر دارد.
اسماعیلیان افزود: گرمای هوا، کاهش بارندگی‌ها و ادامه موضوع شیوع ویروس کرونا تأثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش میزان مصرف آب دارد و در مجموع در فروردین امسال، نسبت به مدت مشابه پارسال، میزان مصرف آب در بخش خانگی 15 درصد افزایش یافته است.
وی با تأکید بر لزوم مدیریت مصرف خاطرنشان کرد: امیدواریم با همراهی شهروندان و مصرف بهینه آب از تابستان امسال بدون جیره‌بندی عبور کنیم.
  • خبرنگار:محمدرضا برازنده‌پور
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر