برق
1400/01/31 11:16
مدیرعامل شرکت برق حرارتی در آئین رونمایی از نخستین روتور توربین بخار ایرانی:

69 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای پیک تابستان آماده می‌شود/ ساخت روتور توربین بخار ایرانی با یک‌سوم هزینه نمونه آمریکایی

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: تا نیمه خردادماه 69 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق مورد نیاز پیک تابستان امسال آماده خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در آئین رونمایی از نخستین روتور توربین بخار ایرانی با اشاره به اینکه این روتور در شرکت تعمیرات نیروگاهی ساخته شده است، افزود: این محصول با هزینه یک سوم مدل مشابه همین توربین در شرکت جنرال الکتریک آمریکا به سرانجام رسیده و برای اولین بار نمونه ایرانی این روتور در داخل کشور ساخته شده است.
وی با تاکید بر اینکه امکان ساخت انواع روتور توربین‌های بخار در مجموعه شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران وجود دارد، گفت: وجود نیروهای متخصص، دانش و مهارت و ابزارهای مخصوص در این شرکت امکان تعمیرات تمامی نیروگاه‌های ایران را در داخل کشور فراهم کرده است.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه نیروگاه‌های بخار نقش تعیین کننده‌ای در کنترل فرکانس اولیه شبکه بر عهده دارند، گفت: به همین جهت نگهداری از این واحدها که عمر اغلب آن‌ها بالای 50 سال بوده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
طرزطلب خاطرنشان کرد: از امروز حداکثر 60 روز فرصت داریم تا تعمیرات باقی مانده در 129 نیروگاه و 583 واحد تولید برق حرارتی را به انجام برسانیم. بر اساس آخرین ارزیابی صورت گرفته حدود هشت هزار مگاوات از برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها باقی مانده که در اردیبهشت‌ماه باید هفت هزار مگاوات از این برنامه به اتمام برسد.
وی تاکید کرد: با اقدام جهادی و تلاش همکارانمان در مجموعه شرکت‌های بهره‌برداری، تولید نیروی برق و تعمیرات نیروگاهی درصددیم تا نیمه خردادماه 69 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی را برای تامین برق مورد نیاز پیک تابستان امسال آماده کنیم.
  • خبرنگار:زهرا جعفری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر