کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/12/19 18:53
وزیر نیرو در آئین افتتاح طرح‌های آبرسانی به 400 روستای کشور:

آبرسانی به ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا از ابتدای دولت تدبیر و امید/ بهره‌مندی ۸.۳ میلیون نفر جمعیت روستایی کشور از شبکه آب سالم و پایدار/ صدور سند برای جلوگیری از دست‌اندازی به تالاب‌هاست

وزیر نیرو گفت:  از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون و با احتساب طرح‌های امروز در مجموع ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۳ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده‌اند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز سه‌شنبه در آئین افتتاح طرح آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور که با اعتبار 302 میلیارد تومان در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: تاکنون و از ابتدای پویش سال جاری، ۲۴۸ پروژه ساخت و سازی و ۵۳ پروژه سازو ‌کاری در مجموع ۳۰۱ پروژه به بهره‌برداری رسیده است.
وزیر نیرو اظهار کرد: در سال ۹۲، از حدود ۳۴ هزار روستا که جمعیت حدود ۲۰ میلیون نفر داشتند و به روش‌های مختلف برای این روستاها تامین آب می‌شد، تنها ۹۰۰ هزار نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل بودند. 
وی با بیان این که فرسودگی شبکه‌ها هم موجب ایجاد اختلال در آبرسانی می‌شود، افزود: در پروژه‌های جدید بازسازی شبکه‌های فرسوده هم مد نظر است. 
اردکانیان همچنین گفت: اعلام پویش و فعالیت همگی برای به ثمر رساندن آن نمادی از توان برنامه‌ریزی، زمان‌بندی، هماهنگی و تامین منابع از روش‌های مختلف بود.
وی با اشاره به طرح‌های پویش امروز مبتنی بر آبرسانی به ۴۰۰ روستای کشور با جمعیت افزون بر ۲۲۴ هزار نفر در استان‌های کرمان سیستان و بلوچستان، خوزستان، اصفهان، گیلان، گهگیلویه و بویراحمد و خراسان رضوی گفت: برای شکرگزاری این نعمت که در سایه نظام جمهوری اسلامی برای همه آحاد این کشور فراهم است، باید قدردان خون شهدا و تلاش‌ها و فعالیت‌های همه دست اندرکاران در این زمینه باشیم. 
وی گفت: خوشبختانه اکنون در پرتو انقلاب و جمهوری اسلامی به‌ویژه در سال‌های اخیر به سبب اجازاتی که مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها صادر کرده‌اند، امکان این فراهم شده که تنها در دولت تدبیر و امید با احتساب طرح‌های امروز، جمعا ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۳ میلیون نفر به شبکه آب سالم و پایدار متصل هستند. 
وی اظهار داشت: قبل از سال ۹۳ نیز آبرسانی به روستاها جریان داشت اما به شکل پایدار نبود. 
اردکانیان گفت: امروز با احداث هزاران کیلومتر خط انتقال و ایستگاه‌های پمپاژ، هموطنان روستایی نیز همانند شهرنشینان در تمامی ساعت‌های شبانه‌روز از طریق این پروژه‌ها به شبکه آب سالم و پایدار وصل می‌شوند. 
وزیر نیرو با بیان اینکه هفته آینده مراسم اختتامیه پویش برگزار می‌شود، ادامه داد: امید است این مسیر تا پایان فعالیت دولت دوازدهم و بعد از آن، تا آبرسانی به آخرین روستای کشور هم تداوم یابد.
اردکانیان همچنین با تقدیر از خیّرانی که در تمام امور از جمله آبرسانی پیش‌قدم بوده‌اند، گفت: از این تعداد، پروژه‌های ۷ روستا با جمعیت ۱۲ هزار نفر در کرمان و خراسان رضوی از طریق مشارکت خیّران اجرا شده و امروز با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم وعده‌ای که در خصوص آبرسانی روستایی داده شده بود، محقق شد.
وی گفت: در همه ۱۶۵۰ روستا پروژه‌های آبرسانی اجرا شد و امید است تداوم داشته باشد.

صدور سند برای تالاب‌ها نافی مسئولیت حراست قانونی نیست
همچنین "رضا اردکانیان" در ادامه جلسه در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع صدور سند برای تالاب‌ها، خاطرنشان کرد: در قانون، اصلی به نام اصل ۴۵ قانون اساسی داریم که در ارتباط با انفال، اختیار و مالکیت پهنه‌ها برای حکومت صحبت می‌کند، یکی از این عرصه‌ها رودخانه‌ها و تالاب‌ها هستند.
وی با بیان اینکه قانون نشان می‌دهد مالکیت تمام منابع طبیعی با دولت است، اضافه کرد: اشاراتی در قانون توزیع عادلانه آب نیز برای تالاب وجود دارد. زمانی که سازمان ثبت اسناد می‌خواهد مالکیت منابع طبیعی را در قالب سند ثبت کند، این سند مرتبط با موضوع، نمایندگی دولت توسط یکی از دستگاه‌ها است.
به گفته وزیر نیرو تفاهم‌نامه‌ای با سازمان ثبت اسناد در سال‌های قبل انجام شده که بر اساس آن تفاهم، اسناد صادر می‌شود.
وی افزود: صدور این اسناد در راستای حفظ و حراست از این پهنه‌ها شامل تالاب‌ها، رودخانه‌ها و ... است. زمانی که سند صادر می‌شود این سند در وزارت اقتصاد و دارایی نگهداری می‌شود. وقتی سند برای این پهنه‌ها به نام یک شرکت آب منطقه‌ای صادر شده به این معناست که طبق آن تفاهم‌نامه، نمایندگی دولت با وزارت نیرو بوده و وزارت نیرو در آن منطقه جغرافیایی با آب منطقه‌ای برای ثبت سند اقدام کرده است.

صدور سند برای جلوگیری از دست‌اندازی به تالاب‌هاست
اردکانیان خاطرنشان کرد: این صدور سند به هیچ عنوان نافی مسئولیت دستگاه‌هایی که برای حفاظت و حراست وظایف قانونی دارند، نیست. این فقط یک مراجعه برای صدور سند است تا هیچگونه ساخت‌وساز و دست‌اندازی به پهنه‌ها صورت نگیرد.
وی ادامه داد: وقتی که نقشه‌های کاداستر یا حدنگار در حال تهیه است، سازمان ثبت اسناد می‌تواند بر اساس این نقشه‌ها مشخص کند که حریم این رودخانه‌ها تا کجاست و وقتی سند صادر شود مطمئن می‌شویم که در این حریم‌ها ساخت وساز صورت نمی‌گیرد و تعارضی پیش نمی‌آید یا کسی به عنوان مالک این قسمت را معامله نمی‌کند که هزاران مشکل دیگر از این موضوع پیش بیاید.
وزیر نیرو با بیان اینکه وزارت نیرو به‌جد به دنبال توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر است، یادآور شد: متاسفانه به دلیل موضوعات مرتبط با تغییر نرخ ارز با کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در این عرصه مواجه شدیم، در حالی که کشور ما از لحاظ شدت تابش انرژی جزو مناطق جذاب برای سرمایه‌گذاران است، یعنی در واحد زمان، میزان انرژی که می‌توانند در اینجا تولید کنند بیشتر از نقاط دیگر است.
اردکانیان با اشاره به مطالعات مناطق پهناور برای استفاده از ظرفیت و پتانسیل انرژی خورشیدی و تونل‌های بادی، تصریح کرد: در کشور مناطقی برای تونل‌های باد مطالعه شده داریم. یکی از مهم‌ترین مناطق برای انرژی باد در منطقه مرزی ایران و افغانستان است که اخیر یک اجلاس سه جانبه را با افغانستان و جمهوری فدرال آلمان برای جذب سرمایه برگزار کردیم تا از دانش فنی و نیروی انسانی ایران استفاده شود.
  • خبرنگار:امیررضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر