کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/11/28 11:03
با محوریت آموزش مدیریت مصرف آب؛

اولین برنامه سه‌شنبه‌های آبی در روستاهای اصفهان آغاز به‌کار کرد

اولین برنامه سه‌شنبه‌های آبی در روستای دشتی واقع در منطقه کراج و برآان در بخش مرکزی استان اصفهان با محوریت آموزش مدیریت مصرف آب به روستائیان آغاز به‌کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیر منطقه کراج و برآان با بیان اینکه هدف از اجرای این برنامه که هر دوهفته یک بار در روستاهای استان اصفهان برگزار می‌شود، آموزش مدیریت مصرف آب به روستائیان است، گفت: در چند سال اخیر با اجرای برنامه‌های فنی و فرهنگی در روستای دشتی، مصرف آب توسط روستائیان این منطقه مدیریت شده است.
"صالح سلمانی" با بیان اینکه راه اندازی سیستم تله متری در تاسیسات آبرسانی روستای دشتی در دستور کار قرار دارد، افزود: طول شبکه توزیع در روستای دشتی حدود 12 کیلومتر است و مقرر گردید به منظور توزیع عادلانه آب در این روستا، به زودی مخزن 150 مترمکعبی و شبکه توزیع آب به صورت آنلاین از طریق سیستم تله متری بررسی و کنترل شود.
وی مصرف سرانه آب در روستای دشتی را 190 لیتر در شبانه روز اعلام کرد و گفت: با یکپارچه سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی در استان اصفهان خدمات‌رسانی به روستاها با سرعت و دقت بیشتری در دستور کار قرار گرفت، همچنین در راستای مصرف بهینه آب در روستای دشتی اقدامات فرهنگی بسیاری مد نظر است که یکی از این موارد برنامه سه‌شنبه شاد آبی است.
در ادامه این برنامه رئیس شورای بخش مرکزی اصفهان گفت: بعضا شنیده می‌شود که برخی از مسئولان میزان سرانه مصرف آب در شهر و روستا را با یکدیگر مقایسه می کنند در حالیکه شیوه زندگی در روستا با شهر بسیار متفاوت است.
مرتضی حسن زاده ادامه داد: روستاییان اصولا تولید کننده هستند به گونه ای که تولیدات دامی، باغی و زراعی آنها به آب نیاز دارد بنابراین مقایسه مصرف سرانه آب در شهر و روستا با یکدیگر قیاس درستی نمی باشد.
وی با تاکید بر مصرف بهینه آب توسط روستاییان تصریح کرد: درست است که روستاییان برای تولید محصولات دامی و باغی نیاز به آب دارند اما در هر صورت مصرف درست آب شرب توسط روستائیان امری غیر قابل انکار است.
حسن زاده گفت: شورای شهر بخش مرکزی نهایت همکاری خود را با شرکت آبفا در زمینه اصلاح شبکه فرسوده آب و مهیا نمودن تامین پایدار آب شرب روستای دشتی در نظر گرفته است.
سید مهدی مرتضوی دهیار روستای دشتی با اشاره به هدر رفت آب عنوان کرد: زیرساخت های لازم برای کاهش هدر رفت آب در روستا یکی از اولویت هاست که در این زمینه دهیاری همکاری لازم را با شرکت آبفا در دستور کار قرار داده است.
وی ادامه داد: یکی از راههای کاهش هدر رفت آب تعویض انشعابات فرسوده و اصلاح شبکه فرسوده آب است که درراستای اصلاح و نوسازی شبکه فرسوده آب دهیاری با شرکت آبفا اقداماتی انجام داده است.
در این برنامه از 7 نفر از مشترکان که کمتر از الگو آب مصرف نمودند تقدیر بعمل آمد و در ادامه کارشناس دفتر مطالعات و بررسی های فنی آب شرکت آبفای استان اصفهان روستاییان را تشویق به استفاده از تکنولوژی نوین در مصرف آب نمود و توصیه کرد که از روشهای نوین در آبیاری استفاده کنند و از آبشخورهای اتوماتیک  به جای آبشخورهای سنتی برای آب دادن به دام بهره مند شوند و نیز از آب چاه برای آبیاری فضای سبز استفاده کنند.
لازم به یادآوری است که در راستای مدیریت مصرف، در این برنامه شیرآلات و قدیمی و فرسوده برخی از واحدهای مسکونی در روستا تعویض شده و بجای آن شیرآلات کاهنده نصب شد.
  • خبرنگار:سميرا خدري
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر