کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1399/11/28 12:13
در قالب هفته چهل و یکم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

2 نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت 2 مگاوات به‌طور همزمان افتتاح شد

دو پروژه نیروگاهی خورشیدی استان قزوین امروز سه‌شنبه هم‌زمان با چهل و یکمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، پیش از ظهر امروز سه‌شنبه با حضور رضا اردکانیان به‌صورت همزمان 2 پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر استان قزوین با مجموع اعتبار 320 میلیارد ریال به‌صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.
بنا بر این گزارش، نیروگاه‌های خورشیدی افتتاح‌شده‌ استان قزوین مشتمل بر 2 واحد نیروگاهی یک مگاواتی در مناطق تاکستان و بوئین‌زهرا است.
احداث نیروگاه‌های مذکور در دوره ساخت و بهره‌برداری در مجموع برای 8 نفر اشتغال مستقیم و برای 20 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است. همچنین این پروژه‌های نیروگاهی با قابلیت تولید بیش از 3 میلیون و 504 هزار کیلووات‌ساعت برق، سالیانه از مصرف یک میلیون‌مترمکعب معادل گازطبیعی صرفه‌جویی می‌کند.
این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از این 2 نیروگاه خورشیدی منجر به کاهش مصرف 780 مترمکعب آبی که سالیانه در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، خواهد شد و همچنین در هر سال مانع از انتشار 2 هزار و 400 تن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای می‌شود.
بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان قزوین برابر رقم 179.88 مگاوات است که مشتمل بر 6 نیروگاه بادی به ظرفیت 161.76 مگاوات و 3 نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت 4 مگاوات است. همچنین ظرفیت نصب شده سامانه‌های مقیاس کوچک خورشیدی (پشت‌بامی) به صورت تجمعی معادل 14.122 مگاوات است.
  • خبرنگار:الهام شاه‌حسینی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر