کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
بین الملل
1399/11/13 14:47

عزم جدي ايران و افغانستان براي اجراي معاهده آبی هيرمند

هيئت‌هاي فني دو كشور ايران و افغانستان براي دريافت حق‌آبه جمهوري اسلامي ايران از رود هيرمند در سيستان و بلوچستان گردهم آمدند.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اين نشست به سرپرستي وزارت نيرو و با حضور نمايندگاني از وزارت امورخارجه، وزارت كشور، وزارت دفاع، فرماندهي مرزباني و ساير دستگاه‌هاي انتظامي و امنيتي سيستان و بلوچستان و همتايان آن‌ها از سوي كشور افغانستان در فرمانداري شهرستان زابل برگزار شد.
بنا بر این گزارش، اين نشست به دنبال اجلاس بيست و يكم و بيست و دوم کميساران آب هيرمند برگزار شد و بر اساس توافقات مقرر گرديده بود تا سازه اندازه‌گيري مشترك براي تعيين حق‌آبه جمهوري اسلامي ايران ايجاد گردد، كه در نهايت هيئت‌هاي فني دو كشور با امضای صورتجلسه‌اي موافقت كردند در مدت يك ماه آينده در يك فعاليت مشترك به ميزباني شهرستان زابل نسبت به تهيه نقشه‌هاي موردنظر اقدام كنند.
نعيم الله سالارزي رئيس هيئت 22 نفره افغانستاني در اين نشست گفت: ما يك معاهده تاريخي داريم كه در سال ١٣٥١ صورت گرفته و مطابق معاهده آب هلمند حق‌آبه كشور ايران ثابت گرديد و اميدوار هستيم از فردا كار فيزيكي حق‌آبه ايران آغاز و پس از کار يك ماهه حق‌آبه ايران ثابت شود و دولت افغانستان وادار به اين است كه مطابق معاهده عمل كند.
معاون كميسار آب هيرمند در ادامه در خصوص ساخت سد بر روي هيرمند افزود: ما صدرصد مطمئن هستيم كه بند كمال‌خان برای ايران هيچ مشكلي به‌وجود نخواهد آورد، حق‌آبه‌اي را كه معاهده ذكر كرده ان‌شاءالله به ايران مي‌رسد و دولت افغانستان طبق قانون آب این کشور و قوانين بين‌المللي هيچ كاري را نخواهد كرد كه به ضرر آب هيرمند باشد.
  • خبرنگار:احمدعلي درگي
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر