کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
1399/11/04 12:49
استاندار هرمزگان خبر داد:

ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی با بسترسازی برای احداث منطقه بزرگ گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی

استاندار هرمزگان با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منطقه از ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی با بسترسازی برای احداث منطقه بزرگ گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی در این استان خبر داد.

"فریدون همتی" در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، ضمن تاکید بر لزوم ارتقا بهره‌وری واحدهای فعال کشاورزی و شناسایی استعدادهای جدید و برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری و در مدار تولید قرار گرفتن آنها در راستای ایجاد اشتغال جدید و افزایش تولید، ارتقاء ارزش افزوده و درآمدزایی اظهار کرد: در شهرستان جاسک ۲۰ هزار هکتار زمین مستعد برای کشاورزی و ایجاد گلخانه شناسایی شده که می‌توان با تخصیص آب از سد جگین آن‌ها را به مرحله تولید رساند.

وی با اشاره به لزوم تسریع در راه‌اندازی و بهره‌برداری از مجموعه عظیم ۲۰ هزار هکتاری کشاورزی در جاسک، افزود: علاوه بر شهرستان جاسک در شهرستان‌های بشاگرد و سیریک نیز استعداد و ظرفیت برای کشاورزی وجود دارد که باید برای آن‌ها نیز سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

همتی تصریح کرد: در شهرستان حاجی آباد نیز در کنار خط انتقال آب از آب شیرین‌کن بندرعباس، زمین‌های مستعد برای کشاورزی وجود دارد که در گام اول، دو هزار هکتار شناسایی شده و مطالعات برای پهنه‌بندی باید بر روی آنها صورت گیرد.

وی گفت: زیرساخت‌های مناسب در این منطقه از جمله تخصیص آب از خط انتقال آب شیرین کن وجود دارد و طبق برآوردها در این منطقه از شهرستان حاجی آباد امکان ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی با تبدیل آن به منطقه بزرگ گلخانه‌ای و ایجاد صنایع تبدیلی وجود دارد.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای و سازمان های جهاد کشاورزی و مدیریت و برنامه‌ریزی استان باید به سرعت مطالعات روی این طرح را آغاز کنند و فاز یک آن با جذب سرمایه‌گذاران اجرایی شود.

همتی اظهار داشت: همچنین هشت هزار چاه کشاورزی در هرمزگان وجود دارد که می‌توان قبل از انتقال آب از آنها به باغ ها و مزارع، استخرهایی برای پرورش ماهی با استفاده از آب این چاه‌ها ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: تاکنون ۶۳ نمونه از این کار انجام شده که طبق برآورد صورت گرفته هر کدام از این استخرها می‌تواند سالیانه به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان تولید ماهی داشته باشد.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم تشویق روستائیان برای مشارکت در بهره برداری از این ظرفیت، بیان داشت: سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل شیلات استان باید آموزش لازم جهت ترویج این کار را در روستاها داشته باشند تا مردم و کشاورزان در آن مشارکت کنند.

همتی یادآور شد: با استفاده از عوامل مختلف تولید، می‌توان ضمن افزایش بهره‌وری و درآمدزایی برای مردم، ایجاد اشتغال جدید برای جوانان را محقق کرد.
  • خبرنگار:مجید لشکری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر