کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/10/23 19:57

تفاهم‌نامه گسترش طرح سواد آبی برای دانش آموزان استان سمنان امضا شد

در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه آب و تاسیسات آب و فاضلاب تفاهم‌نامه همکاری شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اداره کل آموزش و پرورش این استان در راستای گسترش سواد آبی در میان دانش آموزان امضا شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "ایرج حیدریان" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان در نشست امضای تفاهم‌نامه گسترش سواد آبی استان سمنان گفت: با توجه به شرایط تغییر اقلیم میانگین بارندگی در این استان به حدود ۱۲۰ میلیمتر رسیده و ۹۵ درصد وسعت استان تحت پوشش حوضه آبریز مرکزی قرار دارد که حوضه‌ای خشک محسوب می‌شود.
وی افزود: افزایش آگاهی دانش آموزان از حدود ۱۲ سال پیش آغاز شد و این اقدامات تاثیر بسزایی در افزایش آگاهی عمومی و ایجاد سرمایه اجتماعی داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان ادامه داد: گذشتگان خودشان را با شرایط کم آبی استان وفق داده بودند، اما افزایش جمعیت در استان باعث شد که فشار بر منابع زیرزمینی افزایش یافته به نحوی که اکنون سالانه ۶۰ سانتی متر افت در منابع آب زیرزمینی به وجود آمده است.
حیدریان ادامه داد: اقدامات خوبی در بخش احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی انجام شده از آن جمله می‌توان به نصب کنتورهای هوشمند روی چاه‌های مجاز اشاره کرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: حدود ۹۰ درصد چاه‌ها در استان سمنان به کنتور هوشمند مجهز شده در حالی که متوسط کشوری این اقدام حدود ۲۵ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم امضای این تفاهمنامه همکاری‌ میان شرکت آب منطقه‌ای و اداره کل آموزش و پرورش سمنان بیش از پیش گسترش یابد و گام بزرگی در جهت افزایش سواد آبی دانش‌آموزان برداشته شود.

همچنین "محمد دستورانی" مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان در ادامه این نشست اظهار کرد: مدیریت خوب مصرف آب از میوه‌های شیرین داناب و داناب ریشه مدیریت مصرف بهینه آب است و بر همین اساس کتاب انسان و محیط زیست تدوین شد.
وی افزود: ما در قالب طرح داناب طی ۱۱ سال گذشته  ۲۸ هزار دانش‌آموز را تحت پوشش قرار دادیم و ایستگاه دوازدهم را با قدرت بیشتری ادامه خواهیم داد.

"عبدالله اسکویی" مدیرکل روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در نشست امضای تفاهم‌نامه گسترش سواد آبی استان سمنان گفت: امسال به دوازدهمین سال اجرای طرح دانش آموزی نجات آب وارد شده‌ایم و ما سعی کردیم که این طرح را سال به سال بهتر از سال‌های گذشته ادامه دهیم و اکنون به نقطه خوبی رسیده‌ایم.
وی افزود: اخیراً تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت نیرو  به امضا رسید که این مهم می‌تواند جزو اسناد بالادستی قرار گرفته و معیاری برای تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک در استان‌ها قرار گیرد.
وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای سمنان در طرح تعادل بخشی جزو استان‌های برتر بوده و در طرح سواد آبی نیز جزو ۶ استان نخست قرار دارد، تصریح کرد: اگر استان سمنان در زمینه اجرای طرح داناب و گسترش سواد آبی موفق بوده به دلیل همکاری آموزش و پرورش این استان است و آموزش و پرورش سهم بسزایی در این موفقیت داشته است.
  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر