کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
انرژی های نو
1399/10/09 08:49

سهم انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر از کل ظرفیت نیروگاه‌های احداث شده در کشور

مرجان باقری، کارشناس دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و تنظیم مقررات ساتبا

افزایش نیاز روز افزون به انرژی، ذخاير محدود انرژي فسيلي و ضرورت حفاظت از محیط زیست، از جمله مسائلی است که نگرانی‌های زيادي را در سطح بین‌المللی ایجاد نموده و اکثر کشورهای جهان را به يافتن راهكارهاي مناسب نظیر ارتقاء كارائي انرژي و بهره‌گيري از منابع تجديدپذير انرژي، جهت نیل به اهداف توسعه پايدار، تامین منافع اقتصادي، ارتقاء امنيت انرژی و کاهش آسيب‌ها به محيط زيست معطوف داشته است.

کشور ایران به عنوان يکي از غني‌ترين کشورهاي جهان در خصوص دسترسی به منابع متنوع انرژی‌های تجدیدپذیر، در طی سال‌های گذشته سیاست‌ها و برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار داده و تلاش نموده تا با تدوین راهبردهای زيربنايي و تصویب قوانین مناسب، بستر مناسبی را جهت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بومی‌سازی فن‌آوری‌های مربوطه با بهره‌گیری از آخرین پیشرفت‌ها فراهم نماید.

از آنجا که الگوی تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر منطبق با مصرف انرژی الکتریکی کشور در ماه‌های گرم سال است، بطوری‌که همزمان با افزایش مصرف برق در ماه‌های گرم سال، میزان تولید این نیروگاه‌ها نیز افزایش می‌یابد، توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور تاثیر بسزایی در غلبه بر مشکلات پیک بار و تامین برق موردنیاز کشور خواهد داشت. ضمن آنکه به دلیل محدودیت‌های برق‌رسانی و تأمین سوخت مورد نیاز برای نقاط و روستاهای دورافتاده، بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر باعث افزایش دسترسی به منابع انرژی پایدار و مطمئن برای مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته خواهد گردید.

با نگاهی به روند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، مشاهده می‌شود که ظرفیت کل نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک، با افزایش چشمگیر در طی سال‌های اخیر، به 845 مگاوات تا پایان آذرماه 1399 رسیده است. از آنجا که ظرفیت کل نیروگاه‌های تولید برق در کشور حدود 84 هزار و 369 مگاوات است، لذا نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک حدود یک درصد از ظرفیت کل نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین به دلیل موقعیت استراتژیک ایران از جنبه دارابودن دسترسی مناسب به انواع منابع تجدیدپذیر و پاک، تلاش شده است تا نصب و بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر، متناسب با پتانسیل‌ها و ظرفیت مناطق مختلف کشور در هر یک از منابع متنوع تجدیدپذیر صورت پذیرد و بدین ترتیب تقریبا در تمامی استان‌های کشور این نیروگاه‌ها توسعه یافته‌اند.

در حال حاضر نیروگاه‌های خورشیدی با اختصاص رقم 48.75 درصد از کل ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های تجدیدپذیر (با احتساب 7.13 درصد سامانه‌های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب)، بالاترین سهم را در بین نیروگاه‌های تجدیدپذیر به خود اختصاص داده و پس از آن، نیروگاه‌های بادی (با سهم 35.88 درصد)، نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک (با سهم 12.52 درصد)، نیروگاه‌های بازیافت تلفات حرارتی ( با سهم 1.61 درصد) و نیروگاه‌های زیست توده (با سهم 1.25 درصد) در رده‌های بعدی قرار دارند. شایان ذکر است که به دلیل مزایای حاصل از نصب سامانه‌های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب (نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی) برای مشترکان خانگی به منظور تامین برق مورد نیاز خود و کسب درآمد حاصل از فروش مازاد آن و نیز ایجاد جذابیت جهت سرمایه‌گذاری با توجه به آخرین نرخ‌های مصوب خرید تضمینی برق، بکارگیری اینگونه سامانه‌ها با اقبال ویژه‌ای همراه بوده، بطوری که با مشارکت بیش از 4530 مشترک خانگی در این طرح، نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی بیش از 55 مگاوات از کل ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور را به خود اختصاص داده‌اند. ضمناً از دیگر مزایای بکارگیری نیروگاه‌های خورشیدی پشت بامی می‌توان به حذف هزینه‌ها و تلفات انتقال و توزیع شبکه برق و ارتقاء شاخص‌های پدافند غیرعامل اشاره نمود.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که با راه‌اندازی حدود 121 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید تا پایان سال جاری، ظرفیت کل نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور به رقم 966 مگاوات برسد.

  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر