کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/10/03 11:02

توربین ملی در قلب پایتخت

علیرضا نصراللهی، مجری طرح نیروگاه‌های سیکل ترکیبی برق حرارتی

صنعت برق کشور پس از سال‌ها تجربه در زمینه خودکفایی و ساخت تجهیزات نیروگاهی که تماما پس از وقوع انقلاب اسلامی بوده است‌، هم اکنون با استفاده از دانش طراحی و  ساخت توربین‌های گازی  و نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در حال طراحی و ساخت توربین‌های گازی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در نسل کلاس F است.
پس از تجربه موفق  صنعت نیروگاه سازی کشور در زمینه همکاری با شرکت‌های زیمنس آلمان و آنسالدو  ایتالیا برای احداث نیروگاه‌های راندمان بالا با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت، تولید برق بیشتر و حفظ محیط زیست،‌ ساخت این  نوع نیروگاه‌ها در سال‌های آتی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است و از این رو ‌ شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به عنوان متولی احداث نیروگاه‌های حرارتی در کشور برای ساخت یک نیروگاه با استفاده از توربین ملی در تهران در حال برنامه‌ریزی و اقدام است.
با توجه به فرسودگی نیروگاه فعلی بعثت،‌ اولین نیروگاه با استفاده از اولین توربين ساخته شده توسط متخصصان داخلی در محل نیروگاه بعثت احداث می‌شود هرچند که در گذشته این نوع توربين توسط شرکت‌هایی از جمله زیمنس طراحی می‌شد، اما با توجه به توان داخلی و شعار سال با عنوان جهش تولید شاهد راه‌اندازی اولین توربين ملی در پایتخت خواهیم بود.
درباره انتخاب نیروگاه بعثت به عنوان پایلوت این طرح، ذکر این نکته ضروری است که  این نیروگاه جز نیروگاه‌های قدیمی کشور است که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته،‌ قرار است که ٣ واحد فرسوده این نیروگاه بازنشسته شده و با نیروگاهی با راندمان بالا برای جلوگیری از بروز خاموشی‌های تابستان جایگزین شود.
در گذشته، توان انجام مهندسی در زمینه طراحی توربين‌ها ی گازی در صنعت برق وجود نداشت اما امروز در قالب دانش فنی تکنولوژی این فرایند به دست آمده به گونه ای که صفر تا صد این توربين توسط مجموعه شرکتهای گروه مپنا طراحی و ساخته خواهد شد.
راندمان توربین‌های گازی ساخت داخل کلاس E در گذشته ٣۴ درصد بود که در مدل ارتقا یافته به حدود ٣۵.۵ درصد می رسید. خوشبختانه در نسل جدید ( توربینهای کلاس اف ) راندمان توربین نزدیک ۴٠ درصد شده است و این رخداد بزرگی برای کشور محسوب می‌شود و در نخستین توربین ملی در نیروگاه بعثت نیز شاهد همین میزان راندمان خواهیم بود.
از سوی دیگر این توربين منطبق با استاندارهای زیست محیطی کشور می باشد که می بایست گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی EIA)) توسط مشاوران طرح درکمیته ماده 2 مورد تصویب قرار گیرد.
بدیهی است که  نیروگاه بعثت باتوجه به تعداد واحدهای قدیمی و فرسوده باید هرچه سریعتر از مدار خارج شده و واحدهای جدید به چرخه تولید وارد شوند.براساس طرح توربین ملی، با راه اندازی این واحد نیروگاهی راندمان نیروگاه بعثت از محدوده 27  درصد به 57 درصد ارتقاء پیدا می کند.
از دیگر ویژگی های احداث نخستین توربین ملی در نیروگاه بعثت،کاهش مصرف آب در نیروگاه بعثت به حدود ٨ درصد مصرف فعلی خواهد بود  و بر این اساس باعث بیش از ٩٠ درصد صرفه‌جویی آب در منطقه جنوبی تهران خواهد شد.
در ساخت توربین ملی نیروگاه بعثت از  تکنولوژی ساخت توربینهای کلاس E و F  که پیشتر از شرکت زیمنس آلمان در قالب دو قرارداد انتقال تکنولوژی وارد شده است، استفاده خواهد شد و این امکان نیز وجود دارد که بعد از انجام مراحل تست و آزمایشهای فنی این توربين‌ها را به کشورهای دیگر صادر کرد.
نیروگاه 200 مگاواتی بعثت با راندمان ٢٧ درصد با استفاده از توربین ملی تبدیل به نیروگاه سیکل ترکیبی شده و به طور کلی راندمان نیروگاه بعثت بیش از 5/2 برابر می‌شود که علاوه بر کاهش مصرف سوخت، نزدیک به ١١۵ مگاوات به ظرفیت اصلی اضافه می‌شود.
براساس برنامه ریزی صورت گرفته توسط شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی  این طرح بلافاصله پس از اخذ مجوز زیست محیطی و همچنین تامین اعتبار عملیاتی خواهد شد.
هزینه برآورد شده جهت احداث این نیروگاه حدود 200میلیون یورو است که با تزریق به موقع بودجه، واحد گازی  آن به ظرفیت 220 مگاوات ، 24 ماه بعد از شروع عملیات اجرایی به مدار برق کشور متصل خواهد شد.
پیش بینی می شود با اتکا به دانش بومی و عزم متخصصان داخلی،‌ نیروگاه سیکل ترکیبی بعثت به ظرفیت330 مگاوات (شامل یک واحد گازی 220مگاواتی و یک واحد بخار110مگاواتی)  طی 44 ماه بعد از شروع عملیات اجرایی به صورت کامل در شبکه برق کشور قرار گیرد.

  • خبرنگار:زهرا جعفری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر