کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/09/25 13:02
وزیر نیرو در آئين بهره‌برداري از پروژه‌های صنعت آب و برق سه استان خبر داد:

بهره‌برداري از 163 پروژه پويش #هرهفته_الف_ب_ايران از ابتدای سال تاكنون/ برخورداري 580 روستاي كشور از آب سالم و باكيفيت در سال جاری/ بهره‌برداري روزانه يك پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پايان سال/ تخفيف صد درصدي برای 4 میلیون مشترک آب

وزير نيرو از بهره‌برداري 163 پروژه پويش #هرهفته_الف_ب_ايران از ابتداي امسال و برخورداري 580 روستا از نعمت آب سالم و باكيفيت در قالب اين پويش خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در آئين بهره‌برداري از 14 پروژه صنعت برق در بخش‌هاي انتقال، توزيع، نيروگاه خورشيدي، نيروگاه بادي، برق‌رساني روستايي و همچنين پروژه‌هاي آبرساني روستايي در استان‌هاي خراسان رضوي، ‌سمنان و كردستان در سي و دومين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران كه به صورت ويدئوكنفرانسي صورت گرفت، اظهار داشت: حدود 51 هزار ميليارد تومان براي اين پروژه‌ها سرمايه‌گذاري شده است.
وي افزود: با وعده‌اي كه به هموطنان و مسئولان كشور داده شده، بويژه در سال جهش توليد كه طرح‌هاي تامين آب و برق نقش زيرساختي مهمي در اجرا و به بهره‌برداري رساندن ديگر طرح‌هاي توسعه و عمران در بخش‌ توليد كشور دارد، تا پايان سال، 87 پروژه ديگر بايد تكميل شده و به مدار بهره‌برداري برسند.

بهره‌برداري روزانه يك پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پايان سال
اردكانيان گفت: به طور متوسط همكاران وزارت نيرو و خانواده بزرگ صنعت آب و برق در بخش خصوصي بايد از هم‌اينك تا پايان سال به طور متوسط هر روز يك پروژه بزرگ و عمده آب، برق و فاضلاب را به مدار بياورند.
وي افزود: اميدواریم با همكاري همه دستگاه‌ها در سازمان دولت و با حضور فعال بخش خصوصي، كه نقش مهمي در تامين منابع مالي براي اين پروژه‌ها، اجرا و بعضا بهره برداري آنها دارند اين وعده در كامل‌ترين شكل خود محقق شود.
اردكانيان با اشاره به طرح‌هاي بهره‌برداري شده در روز سه‌شنبه از جمله آبرساني به 42 روستا با جمعيت 34 هزار نفر در استان خراسان رضوي گفت: با اين تعداد روستا، مجموع جمعیت روستايي‌ كه امسال از آب سالم و پايدار بهره‌مند شدند به 580 روستا با جمعيت 455 هزارنفر مي‌رسد.
وي گفت: اميد است طبق برنامه، طرح‌هاي آبرساني به بقيه روستاها نيز همانند تصفيه‌خانه‌هاي آب و فاضلاب، سدها و شبكه‌هاي آبياري و زهكشي، نيروگاه‌هاي حرارتي و تجديد پذير و طرح‌هاي انتقال و توزيع در صنعت برق وارد مدار بهره‌برداري شوند.

50 پروژه ساز و كاري در دستور كار وزارت نيرو
وزير نيرو همچنين گفت: امسال علاوه بر طرح‌هاي ساخت و سازي كه تعداد آنها به 200 پروژه مي‌رسد، 50 پروژه ساز و كاري هم در قالب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران در برنامه است.
اردكانيان اظهار داشت: پروژه‌هاي ساز و كاري در سرعت دادن به اجراي پروژه‌هاي ساخت و سازي، كم كردن هزينه‌ها و تسهيل خدمت رساني به مردم، گردش كارها و افزايش راندمان و بهره وري از تاسيسات، ظرفيت‌ها و سرمايه گذاري‌هاي انجام شده نقش و سهم مهمي دارد و موجب گشايش فصل جديدي در فعاليت‌هاي صنعت آب و برق خواهد شد.
وي گفت: از جمله اين‌ها، طرح مربوط به مديريت مصرف در بخش آب و برق است كه در بخش برق تحت عنوان برق اميد اجرا مي‌شود و سپس با تصويب دولت موضوع آب هم به آن اضافه شد و در دستور كار قرار دارد.
وزیر نیرو ادامه داد: هدف اين است كه با همكاري مردم در بخش خانگي بتوانيم حداقل 10 درصد در مصرف برق براي فصل گرم كاهش داشته باشيم و در بخش آب هم حتي بيش از اين ميزان، مصرف را مديريت كنيم و اين عادت و اخلاق خوب در ما به عنوان بخش توليد و عرضه آب و برق و نيز مردم به عنوان مصرف كنندگان اين دو كالاي حياتي نهادينه شود.
وي خاطرنشان كرد: از مجموعه شركت‌هاي فعال، مهندسان مشاور، پيمانكاران، دستگاه‌هاي همكار در سازمان دولت و وسايل ارتباط جمعي و بويژه رسانه ملي كه به عنوان پل رتباطي موثر بويژه در بخش مديريت مصرف ارتباط ما را با مصرف كنندگان و مردم تسهيل كردند، تقدير مي‌كنم.
اردكانيان گفت: با تصويب بحث مربوط به آب و گاز در هيئت وزيران و ابلاغ مصوبه‌اي كه در همين هفته جاري صورت گرفت، همكاران وزارت نيرو در سطح كشور در شركت‌هاي آب و فاضلاب استان‌ها، ستاد شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور و ستاد وزارت نيرو با آمادگي، اجزاي اين طرح مهم را معرفي و انجام وظيفه مي‌كنند تا اگرچه مصوبه زمان 6 ماهه را براي ما در نظر گرفته، اما در كوتاه‌ترين زمان بتوانيم به اهداف اين طرح كه مديرت مصرف است دست يابيم، وسايل و ادوات كاهنده مصرف معرفي شود و شيوه‌هايي كه مي‌تواند مصرف كنندگان بيشتري را به گروه كم مصرف‌ها و خوش مصرف‌ها اضافه كند مورد توجه قرار گيرد.  
وي افزود: بر اساس اين مصوبه، كساني كه تا يك سوم الگو مصرف مي‌كنند و هم اينك 4 ميليون مشترك در بخش آب را شامل مي‌شود، از تخفيف صد درصدي برخوردار مي‌شوند که اميد است تعداد آنها با توسعه اين فرهنگ افزايش يابد.
وزیر نیرو گفت: اميدواريم كساني هم كه امروز در گروه پرمصرف قرار دارند با آموزش‌هاي لازم از اين گروه فاصله گرفته و جزو خوش مصرف‌ها شوند.

افزايش تعرفه‌ مشتركان پرمصرف
وي افزود: دولت تعيين كرده كه ما در 6 ماه به اين هدف برسيم اما چنانچه در پايان اين مدت كماكان كساني باشند كه حجم‌هاي وسيعي بيش از الگو، مصرف داشته باشند با تاييد و تصويب شوراي اقتصاد، تعرفه‌هاي مصرف آنها در بخش خانگي افزايش خواهد يافت.
اردكانيان گفت: اميد است همه همكاران در ماه‌هاي پاياني دولت دوازدهم همانگونه كه مورد تاكيد بوده در تكميل و بهره‌برداري طرح‌هاي در دست اجرا و ريل گذاري مناسب براي ادامه فعاليت‌ها در دولت آينده و هم در سرعت دادن به خدمت رساني به مردم كه كشور هر روز تحت تحريم‌هاي شديد و ظالمانه قرار دارد از هيچ مشاركت و فعاليتي فروگذار نكنند و قدردان اين فرصت خدمت‌گذاري به مردم باشيم.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:امیر جعفری آزاد/ سردبیر