کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب و فاضلاب
1399/07/19 11:11
مدیرعامل آبفای خراسان شمالی در سالروز سفر مقام معظم رهبری به این استان خبر داد:

احداث و تکمیل بیش از ۱۱ پروژه آب و فاضلاب خراسان شمالی از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در سالروز سفر مقام معظم رهبری به این استان، با تشریح اهم اقدامات انجام شده، از احداث و تکمیل بیش از ۱۱ پروژه آب و فاضلاب در خراسان شمالی خبر داد.

"غلامحسین ساقی" در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به سالروز سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی که در ۱۹ مهرماه ۹۱ صورت گرفت، اظهار کرد: سفر مقام معظم رهبری، مصوباتی در راستای تأمین، توزیع آب شرب و همچنین جمع‌آوری و تصفیه‌ فاضلاب در دو بخش شهری و روستایی این استان داشت.
وی با بیان اینکه در آن سال‌ها هنوز شرکت‌های آب و فاضلاب یکپارچه‌سازی نشده بود، گفت: در آن زمان شرکت‌ها به دو بخش آب و فاضلاب شهری و روستایی تقسیم می‌شدند که از محل اعتبار این سفر ردیف‌های جداگانه دریافت کرده بودند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با اشاره به مبلغ اعتبارات برای بخش شهری از محل سفر رهبری به این استان، خاطرنشان کرد: تعهدات اعتباری در بخش شهری، از محل اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری ۲۵ و نیم میلیارد تومان و از سایر منابع نیز 7 میلیارد تومان بود. 
وی افزود: تا امروز فقط از محل دفتر مقام معظم رهبری در بخش شهری بیش از ۸۶ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و از سایر منابع نیز که بنا بود 7 میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم، در پروژه‌هایی که جزو مصوبه این سفر بودند حدود ۷۸ و نیم میلیارد تومان دریافت وجه اتفاق افتاده که در مجموع برای بخش شهری مبلغی در حدود 165 میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده است.
ساقی ادامه داد: در بخش روستایی نیز مقرر شده بود، مبلغ ۳۸ میلیارد تومان تخصیص داده شود که از این مبلغ ۲۲ میلیارد تومان از اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری و ۱۶ میلیارد تومان نیز از سایر منابع تعهد شده بود.
وی تصریح کرد: تا امروز بیش از ۶۸ میلیارد تومان از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری و حدود ۱۹ میلیارد تومان نیز از سایر منابع به پروژه‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری تخصیص یافته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی، افزایش اعتبارات روستایی را برای این استان ضروری دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه احجام تکمیل نشده و هنوز باقی مانده، امیدواریم که اعتبارات با در نظر گرفتن وضعیت ضعیف زیرساخت‌های استان به‌ویژه در بخش روستایی، کماکان پایدار بماند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده از طریق این اعتبارات یادآور شد: از ۱۵۷ کیلومتر تکمیل و توسعه شبکه فاضلاب، ۱۳۰ کیلومتر مربوط به حوزه شهری و ۲۷ کیلومتر نیز در بخش روستایی انجام شده است. 
ساقی ادامه داد: در بخش تکمیل، توسعه و ارتقای تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، ۱۳ هزار و ۷۰۰ متر مکعب در شبانه‌روز در حوزه شهری و دو تصفیه‌خانه کوچک با مجموع ظرفیت ۲۳۰ متر مکعب در شبانه روز در دو روستا احداث شده است.
به گفته وی، احداث دو واحد ایستگاه پمپاژ فاضلاب نیز از دیگر دستاورد‌های این سفر است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با بیان اینکه اقدامات در حوزه آب وسعت بیشتری داشته است، خاطرنشان کرد: ۳۰ هزار و ۷۰۰ متر مکعب ساخت و تکمیل مخازن در حوزه شهری و روستایی انجام شده که از این رقم ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب مخزن سهم بخش شهری و هشت هزار و ۲۰۰ متر مکعب مخزن نیز در حوزه روستایی ساخته شده است.
وی با اشاره به عملیات احداث و همچنین بازسازی 482 کیلومتر خطوط انتقال و شبکه توزیع آب در این استان، تشریح کرد: از این رقم، 117 کیلومتر در حوزه شهری و ۳۶۵ کیلومتر در حوزه روستایی انجام شده است.
ساقی یادآور شد: همچنین ۲۵ حلقه چاه در حوزه شهری و ۱۲ حلقه نیز در بخش روستایی حفاری و تجهیز شده است. 
به گفته وی، هشت هزار و ۱۰۰ متر مجموع طول شبکه برق رسانی در حوزه شهری و روستایی بوده که از این رقم دو هزار متر سهم شهر و شش هزار و ۱۰۰ متر نیز در روستاها انجام شده است.
وی در پایان گفت: از ۲۴ شهر استان خراسان شمالی، ۱۳ شهر با کمک‌های اعتباری دریافت شده از این محل، به تاسیسات تله متری مجهز شده است.
  • خبرنگار:امیر رضا آزاده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر