کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
برق
1399/06/26 15:45
مدیرعامل شرکت برق حرارتی:

افزایش 21 درصدی درآمدهای بازار برق در سال جهش تولید/ 90 درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده است

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به وضعیت خرید برق از فروشندگان بازار، گفت: درآمدهای بازار برق در پنج ماهه ابتدایی امسال رشد 21 درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محسن طرزطلب" در مراسم افتتاح طرح‌های ارتقای توان عملی و رفع محدودیت‌ تولید در پنج نیروگاه کشور که در بیستمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو برگزار شد، با اشاره به اینکه ظرفیت فعلی نیروگاه‌های کشور به بیش از 84 هزار و 310 مگاوات رسیده است، ادامه داد: در 6 ماهه ابتدایی امسال، میزان تولید نیروگاه‌های کشور با افزایش چهار درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز 184 هزار میلیارد کیلووات ساعت عبور کرده است.
وی با تاکید بر اینکه 165 هزار میلیارد کیلووات ساعت از این رقم مربوط به نیروگاه‌های حرارتی بوده است، گفت: نیروگاه‌های حرارتی کشور از ابتدای سال تا پایان تیرماه به عنوان دوره اوج بار موفق به افزایش 11 درصدی تولید انرژی شده‌اند.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه 90 درصد انرژی تولیدی کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده است، گفت: حداکثر توان همزمان نیروگاه‌های حرارتی در روزهای اوج بار رکورد 48 هزار و 863 مگاوات بوده که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش 3.3 درصدی داشته است.
طرزطلب با اشاره به اینکه آمادگی نیروگاه‌های حرارتی در روزهای اوج بار امسال رشدی 1.6 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است، ادامه داد: درآمدهای بازار برق در پنج ماهه ابتدایی امسال رشدی 21 درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است.
وی افزود: سال گذشته در این بازه زمانی متوسط نرخ خرید برق 550 ریال بر کیلووات ساعت بوده که این رقم امسال به 668 ریال رسیده است. این مهم در حالی است که در همین دوره نرخ ارز با رشد 58 درصدی و نرخ تورم با رشد 27 درصدی همراه بوده است.
مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه در دوره منتهی به پیک تابستان امسال بیش از 90 هزار مگاوات برنامه تعمیرات سالانه نیروگاهی انجام شده است، اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته برنامه تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی کشور برای پیک تابستان سال آینده با رشد 11 درصدی از مرز 100 هزار مگاوات خواهد گذشت.
طرزطلب با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید یک هزار و 239 مگاوات به ظرفیت واحدهای حرارتی کشور افزوده شده است، ادامه داد: از سال 95 تاکنون توانسته‌ایم با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید و ارتقای توان نیروگاه‌های موجود بیش از دو هزار مگاوات به توان نیروگاه‌های کشور بیفزائیم.
وی با اشاره به اینکه این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر 427 میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است، تاکید کرد: متوسط هزینه‌های سرمایه‌گذاری ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل ترکیبی حدود 30 یورو به ازای هر کیلووات و متوسط هزینه‌های سرمایه‌گذاری رفع محدودیت‌های تولید واحدهای بخاری 20 یورو به ازای هر کیلووات بوده است.
  • خبرنگار:زهرا جعفری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر