کاربر گرامی! شما به دلیل داشتن دسترسی مورد نیاز می توانید این خبر را ویرایش نمایید.

ویرایش
آب
1399/05/13 12:23
وزیر نیرو در آئين بهره‌برداري از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران خبر داد: / تکمیلی

افتتاح 53 پروژه آب و برق با سرمايه‌گذاري بیش از 14 هزار ميليارد تومان از ابتدای سال تاکنون/ بهره‌برداری از مجموعه بزرگ طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاك مرزي در هفته آینده/ تلاش وزارت نیرو براي برقراري روش جديد مديريتي در استفاده از منابع

وزير نيرو از بهره‌برداري شبكه‌هاي آبياري و زهكشي در 16 هزار و 500 هكتار از اراضي حاصلخيز استان‌هاي كرمانشاه و ايلام در هفته آينده خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز دوشنبه در آئين بهره‌برداري از ۱۵ پروژه صنعت برق استان تهران در چهاردهمین هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران با اشاره به وجود رودخانه‌هاي مرزي و حوضه‌هاي آبريز مشترك در 12 استان مرزي كشور اظهار داشت: در پانزدهمين هفته از پويش، مجموعه پروژه بزرگي در عرصه آب و خاك كشور با عنوان طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاك مرزي افتتاح مي‌شود.
وي ادامه داد: خوشبختانه براي چگونگي استفاده از اين منابع حياتي با همه كشورهاي همسايه معاهدات معتبر بين‌المللي داريم و مرزنشينان ما شايسته‌ترين‌ها براي بهره‌مندي از اين منابع خدادادي هستند.
اردكانيان تاكيد كرد: استقرار و تثبيت جمعيت در استان‌هاي مرزي مستلزم استفاده از اين منابع سرشار آب و خاك و اجراي پروژه توسعه منابع آب و خاك مرزي است كه هفته آينده با سرمايه‌گذاري افزون بر 1500 ميليارد تومان 16 هزار و 500 هكتار از اراضي حاصلخيز در استان‌هاي كرمانشاه و ايلام به بهره برداري مي‌رسد.
وزير نيرو گفت: علاوه بر نقش موثر و مثبتي كه در توليد مواد غذايي و شغل‌هاي مولد دارد، اين بخش خاص حدود 11 هزار شغل مستقيم و 3 هزار شغل ديگر به‌طور غيرمستقيم را فراهم مي‌كند كه فرصت بسيار تعيين كننده‌اي براي آباداني استان‌هاي مرزي كشور دارد و تا پايان دولت دوازدهم كارنامه دولت تدبير و اميد به ثمر رساندن بيش از 333 هزار هكتار از شبكه‌هاي اصلي آبياري و زهكشي خواهد بود.
اردكانيان ادامه داد: امروز نخستين روز از آخرين سال فعاليت دولت تدبير و اميد است؛ انشاءالله در 12 مرداد سال آينده طبق برنامه و روال معمول، كار تحويل رسمي مسئوليت به منتخب بعدي ملت ايران براي اداره قوه مجريه انجام خواهد شد. اين بدان معناست كه ما يك سال سراسر اميد و توام با تدبير را در اختيار داريم كه كارنامه موفقي را هم از خود به يادگار بگذاريم و هم ريل‌گذاري مناسب براي فعاليت‌هاي دولت بعدي صورت گيرد.
وي با اشاره به اینکه در هفته چهاردهم پويش هستيم، افزود: طبق وعده‌اي كه با هموطنان كرديم تا پايان سال 250 پروژه بزرگ آب و برق در همه استان‌هاي كشور با سرمايه‌گذاري بالغ بر 50 هزار ميليارد تومان از منابع دولتي، داخلي و سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم بخش خصوصي به ثمر خواهد رسيد.
اردكانيان گفت: تاكنون و با احتساب پروژه‌هاي امروز، 53 پروژه با سرمايه‌گذاري 14 هزار و 725 ميليارد تومان افتتاح شده و 197 پروژه ديگر با سرمايه‌گذاري 35 هزار و 275 ميليارد تومان تا پايان سال بهره‌برداري مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: 200 پروژه از اين مجموع ساخت و سازي و 50 پروژه ديگر ساز و كاري اعم از اصلاح روش‌ها، تدوين رويه‌ها و كارهاي نرم افزاري است كه از يك‌سو تسهيل‌گر اجراي پروژه‌هاي ساخت و سازي هستند و از سوي ديگر كاهش هزينه‌هاي اجراي آنها، سرعت دادن به خدمات‌رساني و كوتاه شدن زمان ارائه خدمات، تسهيل مراجعات مردم و پايداري عرضه آب و برق مطمئن به بخش‌هاي مختلف كشور را به دنبال خواهد داشت.
وزير نيرو گفت: تاكنون 3 پروژه از مجموع پروژه‌هاي ساز و كاري افتتاح شده كه يكي از آنها سامانه بيمه مشتركان است كه از امسال بويژه در بخش خانگي، مشتركاني كه ناشي از نوسانات برق و برخي خرابي‌ها و اتفاق‌ها وسايل برقي آنها آسيب مي‌بيند به‌صورت برخط از طريق تلفن همراه مي‌توانند نسبت به تكميل پرونده و ادعاي خسارت اقدام كنند و شركت‌هاي بيمه طرف قرارداد توانير برابر ضوابط نسبت به بازپرداخت خسارات اقدام مي‌كنند.

تلاش وزارت نیرو براي برقراري روش جديد مديريتي در استفاده از منابع
وي ادامه داد: در سال‌هايي كه كشور با تحريم‌هاي پيچيده و هوشمند اقتصادي روبه روست و اين تحريم‌ها اثر قابل ملاحظه‌اي بر درآمدهاي نفتي گذاشته است، مجموع درآمدهاي دولت در هفت سال گذشته حدود 80 درصد در مقايسه با دولت پيشين كاهش داشته است. در وزارت نيرو، امسال كه سال جهش توليد است نهايت تلاش خود را كرديم كه از تمام لحظه‌هاي اين سال براي برقراري شيوه و روش جديد مديريتي و استفاده از منابع استفاده كنيم و اين پويش هدفي جز اين ندارد.
اردكانيان گفت: اصلي ترين كار ما خدمت رساني به مردم است و براي اصلي‌ترين منابعي كه در اختيار داريم و مهمترين آن منابع انساني است سعي كرديم در انتخاب‌ها سيستم شايسته گزيني را جدي‌تر مورد توجه قرار دهيم.
وي با اشاره به حفظ رشد اوج بار در دو سال گذشته به ميزان يك درصد اظهار داشت: از امروز يا اواسط هفته آينده سعي مي‌شود براي تابستان 1400 هم به اين منظور برنامه‌ريزي شود. حفظ اين ميزان رشد در اين سه سال متوالي قطعا" صنعت برق و مديريت عالي كشور را به اين نتيجه خواهد رساند كه مي‌توانيم رشد بار بيش از حدود يك درصد نداشته باشيم و در عين حال عرضه انرژي ما همان گونه كه امسال رخ داد بيشتر باشد.
اردكانيان گفت: امسال بيش از 10 درصد نسبت به سال گذشته انرژي عرضه شد كه اين ميزان براي كشاورزي 4.5 درصد و به‌طور متوسط 4 درصد بود.
  • خبرنگار:حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر